25 / 07 / 2024

İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz Zerzevatçı Köyü'nde açıldı!

İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz Zerzevatçı Köyü'nde açıldı!

Çiğdem Yetgin Ünlü, Türkiye’nin ilk kelebek çiftliğini Beykoz’un Zerzevatçı Köyü’nde kurdu. Tropikal türlerde 450 kelebek bulunan İstanbul Kelebek Çiftliği'nde kır düğünü imkânı da sunuluyor. İşte Kelebek Cenneti'nin adresi ve bilet fiyatı...

İngiltere seyahatinde gördüğü Stratfort Kelebek Çitliği’nden etkilenen Emekli kimya öğretmeni  Çiğdem Yetgin Ünlü, Türkiye’nin ilk kelebek çiftliğini kurma fikrine kapılıyor ve Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olan eşi Doç. Dr. Nafiz Ünlü’yle tasarımıyla kelebekler için cennet sayılabilecek bu güzel mekânı ülkemize kazandırıyor.  İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz Zerzevatçı Köyü nde açıldı!


Yeşil ve geniş bir arazide kurulan çiftlikte doğanın rengârenk ve naif misafirlerini seyre dalmak, üzerinize konmalarına izin vermek ve aralarında gezinmek heyecan verici bir deneyim sunuyor.   


İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz Zerzevatçı Köyü nde açıldı!


Kelebek Çiftliği’nde ziyaretçilere ilk olarak 20 dakikalık bir sinevizyon gösterisiyle “Kelebeğin Hikâyesi” anlatılıyor. Bu filmle ziyaretçiler, kelebeklerin biyolojik yapısı, yaşam döngüsü, kamuflaj sıraları gibi konularda bilgi ediniyor.     İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz Zerzevatçı Köyü nde açıldı!


Sinevizyonun ardından tropik türlerin yaşadığı serada heyecan verici gezi başlıyor. Kelebeklerin sevdiği tropik bitkilerle donatılan ve iklimlendirilen seranın her köşesinde rengârenk kelebekler uçuyor.  


Burada kelebeğin yaşam döngüsüne ait her aşama canlı olarak izleniyor. Yumurta, tırtıl, pupa ve erişkinlik dönemlerinin her birini gözlemlemek mümkün. Yapraklar arasında keşfettiğiniz kelebeklerin portakal ve muzla hazırlanmış küçük sofralarda yemek yediğini görebilirsiniz.   İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz Zerzevatçı Köyü nde açıldı!


Ülkemizde kelebek üretimi yapılmadığı için çiftlikte sadece Güney Amerika ve Asya ülkelerinden gelen tropik türler bulunuyor. “Baykuş Kelebeği”  seradaki türler arasında en dikkat çekeni. İsmini kanatlarındaki büyük göz efektinden alıyor ve bu efektle avcılarıdan korunarak daha uzun süre hayatta kalıyor.
İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz Zerzevatçı Köyü nde açıldı!

Çiğdem Yetgin Ünlü


Amaçlarının kelebeklerin doğadaki fonksiyonlarına dikkat çekmek olduğunu söyleyen Çiğdem Ünlü bu konuda çiftliğe gelen öğrencilere eğitim veriyor ve şunları söylüyor: “Kelebekler doğada tozlaşma için çok önemli. Arılar gibi tozlaşmayı sağlıyorlar. Tozlaşmanın yok olması yaşamın durması anlamına geliyor. Doğa ve geleceğimiz için bu sevimli canlılara sahip çıkmalı ve onları korumalıyız.”  İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz Zerzevatçı Köyü nde açıldı!


Kelebeklerin ömrü bilinenin aksine 1 gün değil, çiftlikte 2 hafta ila 3 ay arasında yaşayan türler barınıyor. Çiğdem Hanım, Dünya’da en uzun ömürlü kelebeğin bir yıla yakın yaşadığını söylüyor.  Çiftliği hep canlı ve tutmak için sürekli yurt dışından koza getiriliyor ve her biri erişkin bir kelebek olunca seraya alınıyor.  İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz Zerzevatçı Köyü nde açıldı!


Kelebek Konseptli Kır Düğünü


Beykoz’un doğasına çok yakışan bu güzel çiftlik düğün için ve farklı mekân arayan çiftlere kelebek konseptli kır düğünü imkânı da sunuyor. Çiftlik, en mutlu günlerini rengârenk kelebekler eşliğinde unutulmaz kılmak isteyenleri de bekliyor. İstanbul Kelebek Çiftliği, Beykoz Zerzevatçı Köyü nde açıldı!


Ziyaret Saatleri

Her gün 10:00-18:00.


Giriş Ücreti

Yetişkin: 20 TL

Öğrenci: 17,5 TLİstanbul Kelebek Çiftliği iletişim!


Adres: Zerzevatçıköy, Fatih Sultan Mehmet Caddesi, Beykoz/İSTANBUL

Tel: 0 216 319 52 53

Web: www.istanbulkelebek.com


Geri Dön