18 / 04 / 2024

İstanbul'a 100 bin yeni park kapasitesi kazandırılacak!

İstanbul'a 100 bin yeni park kapasitesi kazandırılacak!

İSPARK, İstanbul'un trafik çilesine çare üretebilmek adına bir 'Otopark Master Planı' hazırladı. Bu plan çerçevesinde 2019 yılına kadar İstanbul'a 100 bin yeni park kapasitesi kazandırılacak.İSPARK ayrıca vatandaşa uygun fiyata 'genel abonelik' sunmak için de çalışmalara başladı. İstanbulluların günlük hayatında en büyük kollektif sorunu trafikse, ikinci büyük sorun da ‘park’ problemi. Resmi rakamlara göre İstanbul’da 3 milyon araç var, her yıl ortalama 150 bin araç daha trafiğe giriyor. Ancak bu araçların park ihtiyacını karşılayacak otopark ne yazık ki yok. 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki olarak kurulan İSPARK’ın amacı da hem şehir içi trafiğin hafiflemesine katkı sağlamak hem de İstanbullunun park sorununa çözüm sunmak. İSPARK Genel Müdürü Nurettin Korkut’un verdiği bilgilere göre şu anda İstanbul’da İSPARK ve özel sektörün toplam 400 bin araçlık otopark kapasitesi bulunuyor. Kapasitenin hızla artırılması için çalışılıyor. Nurettin Korkut’la İSPARK’ın yeni projelerini konuştuk. 


NE ZARARI, 1 TRİLYON KÂRIMIZ VAR!


Geçtiğimiz haftalarda İSPARK’ın zarar ettiğini dair haberler yayınlandı. 2015 sonuçlarınız nasıl, zarar mı açıklayacaksınız?

İSPARK sosyal fayda sağlamak amacıyla İBB başkanımız Kadir Topbaş’ın vizyonuyla kurulan bir şirket. Ve hiçbir zaman birinci önceliği kâr üretmek olmadı. Neticede şirketsiniz kâr üretilir ama öncelik bu değil. Önceliğimiz İstanbullulara kaliteli hizmet sunmak ve sürdürülebilir projelerle trafik akışına katkı sağlamak. Yanlı yapılan bazı haberler var. Dikkat ederseniz bu haberler, bir iki yerde çıktı fazla önemsenmedi. Çünkü biz şeffaf bir kurumuz ve her yıl bilançomuzu kurum web sitemizde yayınlıyoruz. Mart ayında da 2015 yılı bilançomuzu açıklayacağız. On yıllık süreçte hiç zarar etmedik aksine ekonomiye 1,5 katrilyon TL kazandırdık, otopark gelirlerini kayıt altına aldık. Zarar ettiğimiz iddia edilen 2015 yılını ise yaklaşık 1 trilyon TL kârla kapattık. 


Kurulduğunuzdan bu yana hiç zarar etmediniz mi?

Hayır. Bugüne kadar hiç zarar etmedik. Bizim en büyük giderimiz personel gideri. 2600 civarında çalışanımız var. Bunun dışında, kullandığımız alanlar İBB’ye ait. Kullandığımız alanlar için Büyükşehir Belediyesi’ne ciro üzerinden yüzde 25 ödeme yapıyoruz. Yüzde 18 de KDV ödüyoruz. Bizim gider kalemlerimiz bunlar. Bir algı oluşturulmaya çalışıldı ama bunun gerçekle bir ilgisi yok. 


İstanbul'a 'Otopark Master Planı' hazırladık


İstanbul’un trafik sorununa çözüm için projeleriniz var mı?

Trafik sorununun çözümüne katkı sağlamak için otoparkların hangi bölgelere ve ilçelere yapılması gerektiği konusunda bir 'Otopark Master Planı' hazırladık. 2 ay önce bu master planı teslim ettik. İBB’nin 2019'a kadar İstanbul’un otopark kapasitesini 100 bin artırma vizyonu var. Bizim kapasitemiz 100 bin civarında. Yeni yatırımlarla birlikte bu kapasite ikiye katlanacak.


Şu anda nasıl rakamlar?

İstanbul’da şu anda 3 milyon araç var. İstanbul’da her gün trafiğe 500 araç dahil oluyor. Yılda 150 bin gibi bir araç söz konusu. Özel sektör, AVM’ler ve İSPARK’ın toplam park kapasitesi ise 400 bin civarında. 


5 yeni cep otogarı açılacak


Daha kaç tane cep otogarı açılacak?

İlk cep otogarını Alibeyköy’de açtık. Ayda 2 milyon kişinin kullandığı bu otogardan halkımız da otobüs firmaları da çok memnun. İBB beş noktada daha cep otogarı planlıyor. Bu 5 yeni otogar 2019’a kadar Silivri ve Sabiha Gökçen arasındaki aks üzerinde mantıklı noktalara yerleştirilecek. 


Esenler ne olacak? 

2018’de Esenler’in sözleşmesi bitiyor. Sürdürülmeyeceğini tahmin ediyorum. 


Kadir Topbaş 'Taksicilerin geliri artsın' dedi


Geçen yıl taksilerin tek merkezden yönetilmesiyle ilgili bir projeye başladınız. Ne aşamada bu proje?

Evet. İBB’nin bize işletilmek üzere devrettiği “taksi yönetim merkezi ve çağrı merkezi" projemize start verdik. 134 nolu Çağrı Merkezi ile İstanbul genelindeki 18 bin taksinin tek merkezden yönetileceği bir sistem kuruyoruz. Taksilerin tamamı tek çağrı merkezinde toplanacak. Pilot uygulamalara başladık ayrıca 332 araç kapasiteli 42 taksi durağını hizmete açtık. 


Nasıl işleyecek sistem.. Ne faydası olacak vatandaşa?

Proje hayata geçirildiğinde Taksi Çağrı Merkezi’ni arayanlara, bulundukları noktaya en yakın taksi yönlendirilecek. Araç takip sistemi sayesinde yolcu ve sürücü güvenliği en üst seviyeye çıkacak. Taksilerin trafikte gereksiz dolaşmalarını da önleyecek sistem sayesinde zaman kaybı, gereksiz yakıt tüketimi ve egzoz gazı salınımının en aza indirilecek. Başkanımız Kadir Topbaş’ın bu projeyle taksici esnafının gelirlerini ve müşteri sayısını artırmayı hedeflememiz noktasında bizlere talimatları oldu. 


Trafiğe 'park et devam et' çözümü


Başka neler yapılacak trafiği rahatlatmak adına?

İBB trafik sorununa çözüm üreten önemli projeleri hayata geçiriyor. Biz de İBB’nin bir kuruluşu olarak verilen görevler kapsamında buna katkı sağlayacak projeleri hayata geçiriyoruz. Transfer merkezlerinde hizmete açtığımız “park et devam et otoparkları” çok önemli. Bu sayede sürücüler, trafiğe girmeden araçlarını metro, metrobüs, Marmaray, İDO ve diğer toplu taşıma istasyonlarına bırakarak gidecekleri güzergaha rahatça ulaşabiliyor. 44 noktada 13 bin kapasiteyle her gün yaklaşık 100 kilometre araç konvoyunun trafikten çekilmesini sağlayan otoparklarımızı yaygınlaştıracağız. Bunun yanında cep otogarlarının kent dışına ana ulaşım yolarına yakın yerlerde yapılmasının da trafiği azaltıcı etkisi var. Bu projelerle trafik akışına daha büyük katkı sağlamayı hedefliyoruz. 


Sahiller ve tekneler de artık İSPARK'a emanet


Bir de tekne park projeleriniz vardı… 

İstinye ve Tarabya’da hizmete açtığımız tekne park projemize yenilerini ekleyeceğiz. Buralarda sahilde yürürken denizle bağlantısı kopan insanların tekrar denizi görebilmesini sağladık.  Fizibilite çalışmalarını tamamladığımız projeleri İstanbul Boğazı’nda düzensiz parklanmanın ve yasa dışı işletmeciliğin olduğu alanlarda hizmete açacağız. Denizde de kayıt dışında giden gelirler kayıt altına alınacak. 


Hangi sahiller var sırada?

Kuruçeşme ve Beykoz, Paşabahçe düşünülen yerler arasında. 


Ne kadar yıllık tekne bağlama rakamları?

5 bin TL’den başlar, teknenin boyutuna göre 80-90 bin TL’ye kadar çıkar. 


Teknede yıllık abonelik var. Otomobilde niye yok? 

Genel abonelik konusunda çalışmalarımızı çok kısa bir süre içinde bitirip, açıklayacağız. 


Boğazda bisiklet sefası pek yakında


Akıllı Bisiklet projesi ne aşamada?

Bisikletin keyif ve spor aracı olmanın yanı sıra istanbul’da bir ulaşım aracı olması için de bir kültür oluşturmaya çalışıyoruz.  Anadolu Yakası’nda Kadıköy-Kartal arasında 10 noktada 100 bisiklet ile Akıllı Bisiklet Uygulamasını başlattık. Vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi ve projemiz takdir topladı. Bizde buradaki kapasitemizi artırmak ve hattı Pendik’e kadar uzatmak amacıyla bir çalışma başlattık. Yaz döneminde yenilenen yüzüyle vatandaşlarımızın hizmetinde olacak. Ayrıca kent genelinde uygun yerlerde proje çalışmalarımız devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin bisiklet yolları projesi kapsamında Florya-Yeşilköy arasında, Avcılar ve Boğaz hattında akıllı bisiklet projesini hizmete açmayı planlıyoruz. Yeni açacağımız noktalarla birlikte mevcut bisiklet sayısını da bu yıl 325 adede çıkartacağız.


Hedef nedir bisiklette?

2 yıl içinde bisikleti istanbul’da daha görünür hale getirmek istiyoruz. 2 yıl içinde bisiklet sayımız 1500’e çıkacak. Büyükşehir’in de İstanbul genelinde 1050 kilometrelik bisiklet yolu yapma doğrultusunda çalışmaları var. Avrupa ülkelerinde bisikleti ulaşım aracı olarak gördüğümüzde bunun İstanbul’da da böyle olabileceğini düşünüyoruz. Tek farkımız onların arazileri düz. 


15 bin kişinin cebine girdik


Bir de akıllı telefon uygulamanız çıktı. Kaç kişi indirdi İSPARK uygulamanızı?

15 bin kişi bu uygulamayı indirdi. İstanbul’da bir sokakta park yeri olup olmadığını bilmediğinizde kimi zaman 3 tur atmanız gerekebiliyor. Bu uygulama anlık verileri göstererek, insanların işini çok kolaylaştırdı. Bir sokağa girmeden anlık olarak orada boş otopark yeri var mı görebiliyorsunuz. 


Tüm otoparklar yenilenecek teknolojik parklar gelecek


Bu yıl fiyatlarınızda zam olacak mı?  

İSPARK’ın fiyat tariflerinde bazı bölgelerde uzun süredir değişikliğe gitmiyoruz. Fiyatlarımız bölgenin parklanma yoğunluğuna bağlı olarak değişiyor.  


2016 için planlanan projeleriniz neler?

İlk başta otopark kapasitemizi artırarak otopark sıkıntısına çözüm üretmek amacıyla İBB’nin  desteğiyle otopark yatırımalarını hızlandırmak ve 'Apart Park' dediğimiz sistemlerle teknolojik otoparklar da yaparak dar alanlarda daha çok aracın parklanmasına imkan sağlamak istiyoruz. Ayrıca vatandaşlarımıza kaliteli hizmet vermek amacıyla otoparklarımızı baştan aşağı İBB’nin katkısıyla yenileyeceğiz. Çalışmalar başladı.


Akşam 


Geri Dön