19 / 04 / 2024

İstanbul'a 28 alışveriş merkezi inşa edilecek

İstanbul'a 28 alışveriş merkezi inşa edilecek

İstanbul'da 14'ü bu sene olmak üzere önümüzdeki yıllarda toplam 28 alışveriş merkezi açılacak.Türkiye'deki tüm alışveriş merkezlerinin üçte birinin yer aldığı İstanbul'da gelecek üç yıl içinde 28 yeni alışveriş merkezi daha açılacak. 14 tanesinin bu yıl içinde açılması planlanan yeni alışveriş merkezlerinde yer alacak mağazaların toplam sayısı ise 3 bin 974'ü buluyor..

Türkiye'de son yıllarda hızla artan inşaat projelerinin en önemli ayağından birini alışveriş merkezleri oluşturuyor. Türkiye'deki 149 alışveriş merkezinin 53'ünün bulunduğu İstanbul'da, 28 yeni alışveriş merkezinin yapımı sürüyor. Bu yeni alışveriş merkezlerinin toplam kapalı alan büyüklüğü ise 2.6 milyon metrekare olacak. Soysal Danışmanlık tarafından her yıl yayınlanan "Perakende Kataloğu"nun bu yılki çalışması tamamlandı. "Soysal Perakende Kataloğu 2007" adıyla yayınlanan çalışmaya göre, Türkiye'de yapımı süren 57 alışveriş merkezinin, 28'i İstanbul'da. Toplam 2.6 milyon metrekarelik alana sahip olacak İstanbul'un yeni alışveriş merkezlerinde, kiralanabilir alan toplamı 1.2 milyon metrekare, yer alacak mağaza sayısı ise 3 bin 974.

En büyüğü Forum İstanbul

Araştırmaya göre önümüzdeki aylarda açılacak alışveriş merkezlerinin en büyüğü 405 bin metrekarelik kapalı alanıyla Forum İstanbul. Bayrampaşa'da hizmete açılacak ve içinde 300 mağaza yer alacak olan Forum İstanbul'u 275 bin metrekarelik alanıyla İstinye Park, 212 bin metrekarelik alanıyla Gaziosmanpaşa'da açılacak olan Forum TEM izliyor. Mağaza sayısı açısından ise birinci sırayı, 403 mağaza ile Haramidere'de kurulacak Taksit Center İhtisas Çarşıları alıyor. Bunu 300'er mağazayla yine İstinye Park ve Forum İstanbul izliyor.

14'ü bu yıl açılacak

İstanbul'da yapımı süren ya da proje halinde olan alışveriş merkezlerinin, aralarında İstinye Park, KC Şehr-i Bazaar, Deposite ve Astoria'nın da bulunduğu 14'ü bu yıl içinde açılacak. Dokuzunun 2008'de açılacağı alışveriş merkezlerinin dördü 2009'da faaliyete sokulacakken, Levent'teki Acteeum, 2010 yılında hizmete girecek. Alışveriş merkezlerinin en önemli unsurlarından birisi, sosyal tesisler. Her türlü ihtiyacı düşünüp, müşterilerinin bütün bir günü bu merkezlerde geçirmesini göz önünde bulundurarak projelendirilen yeni alışveriş merkezleri, sosyal üniteleriyle de birbiriyle yarışacak. Neredeyse tamamında sinema salonu bulunan yeni alışveriş merkezlerinin bazıları, sinema salonu şirketleriyle anlaşmalarını çoktan yaptı bile. Bu yıl içinde Bakırköy'de hizmete girecek olan Capasity ile Ümraniye'de açılacak M1 Meydan Alışveriş Merkezi, Mars'la anlaşırken City's Nişantaşı, sinemasının işletmesini kendisi yapacak. Kimi alışveriş merkezleri, projelerine bowling salonu, buz pateni ve çocuk oyun alanlarını da alırken, Taksit Center İhtisas Çarşıları'nda tiyatro da bulunacak.

Otopark ücretsiz

Alışveriş merkezlerinin tercihinde birinci sırayı alan otoparklar, yeni alışveriş merkezlerinin çoğunda ücretsiz olacak. Özellikle şehir merkezi dışındaki alışveriş alanları, daha çok müşteriyi buralara çekebilmek için bu uygulamaya karar verirken, City's Nişantaşı, Bakırköy'deki Capacity, Bağcılar'daki Hayatpark ve Bahçelievler'deki Metroport'un otoparkları ücretli olacak. Süpermarketlerin de yer alacağı alışveriş merkezlerinin bazıları, zincir süpermarketlerden bazılarıyla anlaştı. 212 İstanbul ve Parkway'in CarrefourSa ile çalışacağı alışveriş merkezlerinden Capacity Tansaş'la, Forum İstanbul ve M1 Meydan ise Alışveriş Merkezi Real'le anlaştı.

Alışveriş merkezi yatırımları 2003 yılında 21 adet yeni alışveriş merkezi açılmasıyla ivme kazanırken yatırımlar en yüksek seviyesini 2006 yılında 27 alışveriş merkezi ile yakaladı. 1988 yılında başlayan alışveriş merkezi yatırımları 2007 yılında toplam 149'a ulaştı. Bu yıl içinde aralarında İstinye Park, Astoria, Deposite ve KC Şehri Bazaar'ın da bulunduğu 14 yeni alışveriş merkezinin daha açılışı gerçekleştirilecek.

Web adresi: http://www.sabah.com.tr/2007/07/12/em/haber,D839C3EABE354C588FEEECD9B88AA068.html

 

 


Geri Dön