22 / 05 / 2024

İstanbul'da metrekaresi 5 bin 700 YTL'ye apartman dairesi satılacak!

İstanbul'da metrekaresi 5 bin 700 YTL'ye apartman dairesi satılacak!

Evet yanlış duymadınız. Burhaneyi'de Karayolları'ndan Emlak Konut GYO'ya geçen arsanın ihalesi onay bekliyor. İhaleyi kazanan şirketin bırakın kazancı, zarar etmemesi için konutların metrekaresini tam 5 bin 700 YTL'den satması gerekiyor.Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Anadolu yakasında bulunan 95 bin 939 metrekarelik arazi ihalesinde en yüksek teklif, Güneri İnşaat'tan geldi.

Güneri İnşaat, Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığının portföyünde bulunan Karayollarına ait arazinin, hasılat paylaşımı yöntemiyle gerçekleştirilecek konut projesi ihalesine katılan firmalar içinde, 344 milyon YTL toplam hasılat ve 137 milyon YTL idare payıyla en yüksek teklifi verdi.

Emlak Konut GYO yönetiminin ihaleyi onaylamasının ardından, Güneri İnşaat, 1/1000'lik planları onaylatacak. Ayrıca şirket imar ve inşaat izni alacak. Kısmen deniz manzaralı olan arsanın planlarının SİT Kurulu tarafından da onaylanması gerekiyor.

1/5 binlik plan onaylı arsaya 60 bin metrekare inşaat yapılabilecek. Şirket, konutların metrekaresini 5 bin 700 YTL'den satacak. İhaleye ilişkin bir değerlendirme yapan Güneri İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güneri, Karayollarının 800 milyon dolar rekor fiyatla ihale edilen Zincirlikuyu arazisi ile Burhaniye arazisi arasındaki en büyük farklılığın arsaların imar durumundan kaynaklandığını belirtti.

Güneri, ''Burhaniye arazisi konum olarak şehir merkezinde olması sebebiyle değerli. Ancak Zincirlikuyu arazisi kadar Boğaz manzarası bulunmuyor. Şehir merkezinde kalan araziler her zaman için daha değerli ancak karşılaştırmalar yapılırken imar durumu mutlaka çok önemli değer taşıyor'' dedi.

Tut-Sat (Mortgage) sistemi yasalaştığından beri sektörde genel bir hareketlilik yaşandığına dikkati çeken Güneri, konut satın almak isteyen kişilerin uzun vadeli ve düşük vade farklı ödemelere ilgi gösterdiklerini aktardı.

Güneri, ''Erken seçim kararı ve seçimlerin yaz dönemine gelmesi piyasaları etkiledi. Ancak sürpriz bir gelişme olmaz ve istikrar göstereceğine inanılan bir hükümetin seçilmesi durumunda piyasaların olumlu yönde etkilenmesi beklenebilir'' görüşünü dile getirdi.

Şirketin yeni projelerinden de söz eden Güneri, Kandilli ve Çengelköy'de butik villa projeleri ve Maslak'ta residence ve iş merkezi ile Tarabya'da lüks site çalışmalarının proje aşamasında olduğu bildirdi.

Güneri, ''Kalamış'ta ise Kalamış Sun Marin projesi 2007 Eylül-Ekim döneminde sakinlerine kavuşmayı bekliyor'' dedi.

-KARAYOLLARININ ARAZİ İHALELERİ-

Verilen bilgiye göre, Karayollarının Burhaniye'deki arazisi için 14 Haziran 2007 tarihinde gerçekleştirilen ilk ihaleye GAP İnşaat, Öztaş İnşaat, Toray İnşaat, Gül Yapı, Garanti Koza-Sehil İnşaat, Erke-Mutlu-Biat İnşaat, Aktürk, Taş Yapı, Güneri Şehircilik ve Doğu İnşaat teklif vermişti.

En yüksek teklif 317 milyon YTL toplam hasılat ve 127 milyon YTL idare payı önerisiyle Aktürk'ten gelmiş, ancak verilen teklif yeterli görülmeyince ihalenin tekrarlanması kararlaştırılmıştı.

İkinci kez düzenlenen ihalede 344 milyon YTL toplam hasılat ve 137 milyon YTL idare payıyla en yüksek teklifi veren ve teklifi değerlendirme aşamasında olan Güneri İnşaat, halen Bahçelievler'de İkebana Evleri Projesini yürütüyor.

Karayollarının Zincirlikuyu'daki arazisi ise 800 milyon dolarlık rekor fiyatla Zorlu Grubuna satılmıştı.


Geri Dön