22 / 02 / 2024

İstanbul'un bu bölgelerinde depremin şiddeti 9'u bulur: Tek tek açıklandı: Zeytinburnu, Haliç, Büyükçekmece, Silivri...

İstanbul'un bu bölgelerinde depremin şiddeti 9'u bulur: Tek tek açıklandı: Zeytinburnu, Haliç, Büyükçekmece, Silivri...

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, beklenen büyük Marmara depreminin şiddetinin bazı bölgelerde 9'u bulacağının altını çizdi ve en riskli ilçeleri tek tek sıraladı. 

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalGeçen hafta Bursa Gemlik'te yaşanan 5.1 ve 4.5 büyüklüğündeki depremler başta İstanbul olacak şekilde Marmara Bölgesi'ndeki illerde hissedildi. Bu sarsıntılar, beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili tedirginlik oluşturdu. 

Sık sık yaptığı deprem uyarıları ve açıklamalarıyla gündeme geliyor. Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir televizyon programında, beklenen büyük depremle ilgili yeni açıklamalarda bulundu. 

İstanbul un bu bölgelerinde depremin şiddeti 9 u bulur: Tek tek açıklandı: Zeytinburnu, Haliç, Büyükçekmece, Silivri...

MEGAKENTTE HER AN DEPREM OLABİLİR

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depreminin olma periyodu hakkında yapılan ciddi araştırmalar olduğunun altını çizdi. 

Konuya ilişkin, "Bunlardan biri de ABD'li bir araştırıcının gerçekleştirdiği çalışma. Bu uluslararası dergilerde yayınlandı. Onun söylemine göre 19999 depremlerinden sonra Marmara'da 7'den büyük bir depremin olma olasılığı yüzde 64 olarak belirtildi" açıklamasında bulunan Görür, birkaç ay önce bu çalışmanın revizyonunun yapıldığını aktardı. 

Deprem bekleme olasılığının yüzde 47 olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Görür, "Şimdi bu gerçekten çok büyük bir ihitmal. Yazı tura bile atsanız yüzde 50 şansla atıyorsunuz. Yüzde 47 oldukça büyük bir rakam. Bu da gösteriyor ki deprem konusunda öyle bizi rahat tutacak, sakinleştirecek zaman itibarıyla bir durum bulunmuyor" diyerek, her an megakentte deprem olabileceğinin altını çizdi.

İstanbul un bu bölgelerinde depremin şiddeti 9 u bulur: Tek tek açıklandı: Zeytinburnu, Haliç, Büyükçekmece, Silivri...

AVRUPA YAKASI'NDA ZEMİN ÇÜRÜK 

İstanbul'da yapılan deprem harita çalışmalarının olduğunu dile getiren Prof. Dr. Naci Görür, 'İstanbul'un Avrupa Yakası'nın, Asyaya göre deprem açısından çok daha riskli' genellemesinin yapılabileceğini belirtti. 

Görür, bunun başlıca sebebinin Avrupa yakasındaki zeminin özellikleri olduğunu vurguladı. Buradaki zeminin hem çürük hem de bu zemin deprem dalgaları girdiği zaman, zeminin dinamik davranışlarının daha tahripkar, daha yıkıcı olduğunun altını çizdi. 

İstanbul un bu bölgelerinde depremin şiddeti 9 u bulur: Tek tek açıklandı: Zeytinburnu, Haliç, Büyükçekmece, Silivri...

MEGAKENTİN EN TEHLİKELİ İLÇELERİ

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "De    premin şiddeti de görece olarak Avrupa yakasında daha çok,  Asya Yakası'nda nispeten daha düşük" dedi ve özellikle Avrupa Yakası'nda kıyı kesimleri, kıyıdan ilk 10 metre içeriğe girecek şeklinde olacak bant bölümünde depremin şiddetinin 9'u bulacağına vurgu yaptı. 

Prof. Dr. Görür, bu şiddetin en dayanıklı, çok iyi yapılmış binaların bile tahrip olacağı bir deprem şiddeti olduğunu söyledi. 

Görür, söz konusu açıklamasını "Bu nedenle özellikle Avrupa Yakası'nda yer alan bölgeler, yani Zeytinburnu'ndan Haliç'ten tutun Silivri bölgesine kadar olan alan (Büyükçekmece, Küçükçekmece çevreleri ve onun denize yakın olan bölgeleri) buralar gerçekten depremde görece daha ciddi etkilenecek alanlar" diyerek tamamladı. 

Depremle Yaşam Sempozyumu kentsel dönüşüme rehber olacak!

Yeni kentsel dönüşümde tapuya şerh konuyor, ödeme bitene kadar kaldırılmıyor! Bakandan son dakika yasa açıklaması! 

Şener Üşümezsoy’dan İstanbul için ezber bozan açıklama: 7.4'lük senaryolar çöpe atıldı!


Geri Dön