22 / 02 / 2024

İstanbul'un o ilçesinde ucuza daire fırsatı!

 İstanbul'un o ilçesinde ucuza daire fırsatı!

İcradan satışa sunulan ev, araba, arsa, dükkan, tarla gibi bazı taşınmazlar ve araçlar değerinin çok altında bir fiyata satılması nedeniyle çoğu zaman yatırımcılar için kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor. İstanbul'un o ilçesinde satışa çıkarılan ev fiyatıyla ilgi odağı oldu...

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalİstanbul Arnavutköy'de bulunan 56 metrekare büyüklüğüne sahip bir daire icradan satılıyor. 200 bin lira muhammen bedelle satışa sunulan dairenin yaklaşık 3 yıllık olduğu ve binada asansör bulunduğu bilgilerine ilanda yer verildi.

 İstanbul un o ilçesinde ucuza daire fırsatı!

Basın İlan Kurumu'nda yayınlanan ilanda, ev ile ilgili detaylı bilgiler açıklandı. Bu kapsamda evin 7 katlı bir binada bulunduğu ve Arnavutköy Belediyesine yaklaşık uzaklığının 1800 metre olduğu kaydedildi. Evin 8 Nisan 2021 saat 11.45'te satışa çıkarılacağı duyuruldu.

 İstanbul un o ilçesinde ucuza daire fırsatı!

İcralık ev nasıl alınır?

İcra yöntemiyle satılan daire, arsa ya da araba gibi mallar ihale usulü ile açık arttırma yapılıp satılıyor. İcradan ev satın almak istiyorsanız işinde uzman bir avukatın ayrıntılı bir araştırma yapması gerekiyor. İcraya çıkan evler, icra müdürü ya da yardımcıları tarafından açık arttırma yazısı ilanı ile satış günü bildirilerek satışa çıkarılıyor. Bu şekilde gayrimenkul satın almak istiyorsanız 18 yaşından büyük olmanız gerekiyor.

Bunun yanında satış anında ihalede belirtilen miktarın yüzde 20’sini peşin olarak bulundurmanız gerekiyor. Piyasa fiyatının çok altında bir miktar ile satın alacağınız evler için devlete KDV bulunuyor. KDV oranı 150 metrekare evler için yüzde 18 olarak açıklanırken, 150 metrekarenin altındaki daireler için ise %1 oranındadır. Ayrıca damga vergisi, tellaliye ücreti ve diğer masraflar da bulunuyor.

 İstanbul un o ilçesinde ucuza daire fırsatı!

İhale kazanıldıktan sonra ne yapılması gerekir?

İhaleyi kazandıktan sonra, ihale üzerinde itiraz ya da fesh davası açılmadığı durumunda 10 gün içerisinde paranın tamamının ödenmesi gerekiyor. Ardından icra dairesinin belirtiği tapu için tapu müdürlüğüne yazı gönderilmesi gerekiyor. Aynı zamanda ihale yoluyla alınan gayrimenkul, satış tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde Gelir Vergisi Kanunu’na göre satılamamaktadır. Eğer gayrimenkulün satışı yapılırsa aradaki fark kadar gelir vergisi ödenmesi gerekiyor.

 İstanbul un o ilçesinde ucuza daire fırsatı!

3 yıl satış engeli

İcradan alınan konutların ticarete konu olmaması için vergi şartı hayata geçirildi. İhale tarihinden itibaren 3 yıl içinde satış yapılırsa Gelir Vergisi Kanunu gereğince vergi ödenecek. 

İcra daireleri tarafından satışa çıkarılan evlere ilişkin tüm bilgiler esatis.uyap adresinde yer alıyor. 

18 yaşını doldurmuş olan herkes icra ihalesine katılabiliyor. İhaleye katılmadan önce teminat tutarının yatırılması gerekiyor.

İcradan konut almak mantıklı mı?


Geri Dön