24 / 04 / 2024

İşte Ankara'daki kentsel dönüşüm projeleri!

İşte Ankara'daki kentsel dönüşüm projeleri!

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan ve hızla yayılan kentsel dönüşüm çalışmaları Ankara'da da hızlı bir şekilde devam ediyor. İşte Ankara'da devam eden ve tamamlanan kentsel dönüşüm projeleri..Hemen her şehrin ana sorunu olan çarpık kentleşme sorunu kentsel dönüşüm projeleriyle ortadan kalkıyor. Ankara'da 16 Mayıs 2012'de çıkarılan "Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi" kanunundan sonra büyük bir çalışma başladı.


Bazı bölgelerde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğinde kentsel dönüşüm yapılırken, bazı bölgelerde ise belediyeler tarafından gerçekleştiriliyor. 


TOKİ tarafından Ankara'da 34 kentsel dönüşüm projesi yapıldı. Bu projelerin 12 tanesi tamamlandı, 22 tanesinde ise çalışmalar hala sürüyor. 


Ankara'da hangi bölgelerde kentsel dönüşüm yapılıyor?

1-Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 48 Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi ise kent içindeki kaçak yapılar ile çöküntü alanlarla işe başlanıldı.


2-Kuzey  Ankara  Kentsel dönüşüm projesi ile bölgeye 18 bin konut yapılacak. Bölgede ihalesi yapılan 5 bin 82 konuttan yaklaşık 1.500'ünün yapımı tamamlandı.


3-Ankara Güneypark Kentsel Dönüşüm Projesi toplam 1.5 milyon metrekarelik alanı kapsıyor. Proje kapsamında toplam 7 bin 820 konut üretilecek. 


4-Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ise 2 milyon metrekare alan yenilenecek.


5-Ankara 50. Yıl Parkı ve Çevresi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 116 hektarlık alanda inşa edilecek. 2 bin 600 gecekondunun yer aldığı bölge 540. Yıl, Şehit Cengiz Topel, Dilekler, Türközü, Akdere, Topraklık, Çamlık Mahalle sınırlarını kapsıyor. 


6-Ankara Şelaleler Vadisi Hacıkadın Kentsel Dönüşüm Projesi 200 hektar alanı kapsıyor.6 bin konutun yeniden inşa edileceği proje kapsamında 800 konut yıkılacak.


7-Mamak Altıagaç-Karaağaç-Hüseyingazi Kentsel Yenileme Projesi toplamda 574 bin metrekare alanı kapsıyor. Projenin ilk etabında inşa edilen 869 konut bu yıl teslim edilecek.


8-Mamak Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi kapsamında ise evcut bin 237 gecekondunun bin 210'u yıkıldı.Proje 437 bin metrekarelik alanı kapsıyor. 


9-Ankara Yenimahalle Pamuklar Mahallesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan gecekonduların yerine 422 adet yeni konut geldi. Macunköy Mahallesi'nde 683 yeni konut inşa edilirken, Mehmet Akif Mahallesi'nde ise 3 bin 500 konutluk proje hayata geçirildi. Ayrıca aynı bölgedeki Demetevler Mahallesi'nde 25 yıldır devam eden tapu sorunu çözüldü. Demetevler'deki 4 bin aile tapusuna kavuştu.


Hürriyet Ankara Ek


Geri Dön