20 / 05 / 2024

İTO ve Bağdat Ticaret Odası Irak'ta müteahhitlik projeleri hayata geçirecek!

İTO ve Bağdat Ticaret Odası Irak'ta müteahhitlik projeleri hayata geçirecek!

İTO ve Bağdat Ticaret Odası'ndan Irak'ın 100 milyar dolarlık müteahhitlik projeleri için iş birliği gerçekleştirecek. Firmalar Irak'ın yeniden imar edilmesinde önemli paya sahip olacak. İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Bağdat Ticaret Odası,Irak'ta hayata geçecek projeler için işbirliğine gidiyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; ülkede gerçekleşecek inşaat projeleri 100 milyar dolar değerinde olacak. 

Projelere yönelik açıklama yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Irak'ta ülkenin yeniden imarı için yaklaşık 100 milyar dolarlık projeler gerçekleştirilecek. Türk müteahhit sektörünün bu projelerden ciddi bir payı, Iraklı paydaşlarıyla birlikte alacağına inanıyorum." ifadelerine yer verdi. 

İTO'dan yapılan açıklamaya göre "Irak ile İnşaat Sektöründe İşbirliği Fırsatları Webinarı", İTO Başkanı Avdagiç ve Bağdat Ticaret Odası Başkanı Firas Resul Cafer'in katılımıyla düzenlendi.  Online olarak gerçekleşen etkinlikte konuşan Avdagiç, Irak'ın devam eden 2018-2022 Ulusal Kalkınma Planı'ndaki projelerin, müteahhitlik hizmetleri sunan Türk firmaları için önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Türk firmalarının, Iraklı şirketler ile kuracakları ortaklıklarla ülkenin yeniden imarında katkı sağlayacaklarını belirten Avdagiç, şu değerlendirmeleri yaptı: 

"Irak'ta ülkenin yeniden imarı için yaklaşık 100 milyar dolarlık projeler gerçekleştirilecek. Türk müteahhit sektörünün bu projelerden ciddi bir payı, Iraklı paydaşlarıyla birlikte alacağına inanıyorum. Iraklı firmaların güven duydukları ve iş yapma kültürünü bildikleri Türk firmalar ile ortaklık kurmayı tercih ettiklerini biliyoruz. Çünkü Türk firmaları, Irak'ı ülkeleri gibi görmüşler, salgın döneminde geri dönmek yerine orada çalışmayı sürdürmüşlerdir. Bu sadece 'para' kazanmayla açıklanamaz. Bu güçlü kardeşlik ve dostluk duygusunun yansımasıdır."

İTO ve Bağdat Ticaret Odası Irak ta müteahhitlik projeleri hayata geçirecek!

İTO'ya kayıtlı yüzde 100 Irak sermayeli 1.482 adet firma olduğunu söyleyen Avdagiç, Türk gayrimenkul sektöründe ciddi pay sahibi olan Iraklıların 2020'de 6 bin 674 adet, bu yılın ilk çeyreğinde ise 1.461 adet konut satın aldığınnı söyledi. 

"Gerçek iş birlikleri doğması için iki oda olarak öncü olalım"

Bağdat Ticaret Odası Başkanı Firas Resul Cafer ise Irak ve Türkiye arasındaki ilişkileri her zaman ileriye taşıma gayretinde olduklarını söyleyerek "Türk kardeşlerimiz ile ciddi ve gerçek iş birlikleri olması, doğması için bizler iki oda olarak öncü olalım. Bu sayede de iki ülke olarak gerçek ve sürdürülebilir kazanımlar elde edebiliriz." ifadelerine yer verdi. 

Iraklı iş insanlarının İstanbul'daki bilgi birikiminden faydalanmasını istediklerini söyleyen Cafer, "Birkaç yıl önce güvenlik yokluğundan bahsediyorduk. Şimdi çok şükür ki hükümetimizin dirayetli adımlarından dolayı bir istikrar geldi diyebiliriz. Burada önce Türk şirketlerinin olmasını, herkesten önce Irak'a gelmelerini ve yatırımlarda yer almalarını arzu ediyoruz." açıklamasını yaptı. 

Irak'ın çok verimli topraklara sahip olduğunu söyleyen Firas Resul Cafer tarım ve hayvancılık sektörüne yatırım yapmak isteyen girişimcileri ülkelerine davet etti.

Türk müteahhitler gözünü Libya'ya dikti!


Geri Dön