24 / 02 / 2024

İzmir Ege Mahallesi kentsel dönüşüm sıkıntısı yaşıyor!

İzmir Ege Mahallesi kentsel dönüşüm sıkıntısı yaşıyor!

İzmir'in merkezi olması nedeniyle değeri artan Ege Mahallesi kentsel dönüşüm alanında sıkıntı yaşıyor. Ege Mahallesi Ev Sahipleri Derneği Başkanı Bedia Altamhan, projelerde belediyelerin kendileriyle de görüşmeler yapması gerektiğini vurguladı.

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalİzmir'in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ege Mahallesi kentsel dönüşüm için önemli yerlerden biri fakat burada arsası bulunan ev sahipleri belediyenin kendileriyle iletişime geçmemesinden şikâyet ediyor. Ege Mahallesinde arsası bulunan ev sahiplerinin kurduğu Ege Mahallesi Ev Sahipleri Derneği'nin Başkanı Bedia Altamhan, mahallede yapılması planlanan projelerde belediyelerin kendileriyle de görüşmeler yapması gerektiğini vurguladı. 


ROMAN MAHALLESİ 


Altamhan," Ege Mahallesi'nje iki yüze yakın ev sahibi var. Kentsel dönüşüm çalışmaları rezidanslar ve alışveriş merkezleri yapılması planlıyor. Burada yer alan arsanın büyük bir kısmını Taiş Binası oluşturuyor. Belediyeninse burada 25 bin metrekarelik bir arazisi var. Arsaların büyük bir kısmı belediyenin elinde bulunuyor ama mahallede bizimde arsalarımız var. Tariş Binasının bulunduğu arazi 27 kat imarlı rezidanslar için projeler yapılıyor. Fakat bizim evlerin bulunduğu arsalar için 6 kat imarlı daireler yapılmasına izin veriliyor. Tariş Binası ile arasında sadece bir duvar var. Bu arsaların zemin etütleri dahi aynı. Biz ev sahipleri olarak bu ikiliğin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bu arsalar aynı özelliklere sahip" dedi. 


5200 LİRAYI BULUYOR 


Belediyenin arsaları yok pahasına almak istediğini söyleyen Altamhan, "Ege Mahallesinin hemen yanında bulunan Kahramanlar Mahallesi'nde arsalarım metrekare fiyatı 5200 lirayı buluyor. Ege Mahallesi'nde bulunan arsalar için ise belediye çok küçük daireler teklif ediyor. Fakat bu daireleri kabul edersen borçlu duruma geleceksin. Çünkü arsalar çok düşük fiyattan hesaplanıyor" diye konuştu. En büyük sıkıntılarının  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nin kendileri ile iletişime geçmemesi olduğunu söyleyen Altamhan, "Dernek olarak tüzel bir kişiliğiz. Dernekte birçok kişi var ve bu kişiler görüşlerinin alınmasını istiyor. Fakat belediye ev sahipleri ile görüşmek yerine Ege Mahallesi'nde oturan kiracılar ile toplantılar yapıyor. Bu toplantılarda buradaki insanlara ev vaadinde bulunuluyor. Kiracılar da bizim arsalarımız üzerinde kendilerini hak sahibi görüyor. Bizim arsalarımız üzerinden pazarlık yapılıyor. Bizler burada yaşayan insanlara ev verilmesine karşı değiliz ama belediye böyle bir şey yapacaksa kendi arsaları üzerinde yapılacak olan evleri bu vatandaşlara tahsis etsin. Bizim arsalarımız üzerinden anlaşma yoluna gitmesin" dedi. 
Fadime KUZU/Ege Haber


Geri Dön