14 / 06 / 2024

İzmir'de kentsel dönüşüm yıkımları başladı

İzmir'de kentsel dönüşüm yıkımları başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, heyelan bölgesinde kalan 1968 konutun kademeli olarak yıkılacağı projede, tehlikeli binalarda yaşayan vatandaşlar daha güvenli konutlara taşınacak.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kentsel dönüşüm demek, sadece sağlıksız konutları yıkıp, yerine yeni apartmanlar yapmak değildir" dedi.


Bakanlar Kurulu kararı ile "Afete Maruz Bölge" ilan edilen İzmir'in Konak ilçesindeki Kadifekale semti ve çevresindeki ilk yıkımların başladığı, Büyükşehir Belediyesinin bölgedeki vatandaşları Uzundere'deki örnek konutlara taşıyacağı öğrenildi.


Bu kapsamda İmariye Mahallesi'nde evleri yıkılan vatandaşların bir kısmı, konut bedelini nakit olarak almayı tercih ederken, bir bölümü ise Uzundere'de Toplu Konut İdaresi tarafından yaptırılan konutlara yerleşecekler.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üzerinde çalıştıkları kentsel dönüşüm projesiyle Türkiye'ye örnek olmak istediklerini, kentsel dönüşümün aslında bir "sosyal dönüşüm" projesi olduğunu çok iyi bildiklerini belirtti.


Kocaoğlu, şunları kaydetti: "Kentsel dönüşüm demek, sadece sağlıksız konutları yıkıp yerine yeni apartmanlar yapmak değildir. Sosyal donatı alanları yaratmak ve kente yeni yeşil alanlar kazandırmak, bu projenin özünü oluşturmalıdır.


Üstelik kent dönüşümü, her kentin coğrafi konumu ve sosyo-kültürel özelliklerine göre değişkenlik arz eder.


İzmir özeline indiğimizde de çevresi sağlıksız konutlarla dolmuş ve yeşili yok edilmiş bir kent görünümü ortaya çıkmaktadır. Biz bu görüntüyü, 'kent ormanı artı konut' şeklindeki bir formülle ve merkezdeki yoğunluğu uydu kentlere taşıyarak, o bölgelerde yeni cazibe alanları oluşturarak değiştirmek istiyoruz, değiştireceğiz de. Bunu yapamazsak, kentin giderek bozulan siluetini yenileme olanağını asla


bulamayız."


Kocaoğlu, Uzundere'deki konutlarda steril midye tesislerinin yanı sıra pazar yeri, çok amaçlı salon, spor alanı ve bilgisayar-kütüphane alanı gibi her türlü sosyal tesisin yer alacağını bildirdi.


Geri Dön