22 / 04 / 2024

İzmir'in en lüksü: Folkart Evleri

İzmir'in en lüksü: Folkart Evleri

Bu proje İzmir'in en lüksü. Ama Türkiye'nin en lüksü olmak istiyor. Konutlarda 5 bin 500 YTL'lik kahve makinası bile var.Saya Grup (Sancak Yatırım) bünyesinde Nisan 2006'da kurulan Folkart Yapı, Türkiye'deki ilk projesini İzmir'de hayata geçirmek için kolları sıvadı. Ünlü mimar Emre Arolat ile 5 yıllık bir anlaşma imzalayıp Narlıdere ve Mavişehir'de iki konut projesine başlayan Folkart Yapı'nın Genel Müdürü Mesut Sancak iddialı konuşuyor: Narlıdere Folkart Evleri'nde 5 bin 500 YTL'lik kahve makinesi bile olacak. Lüks konut nasıl yapılır herkese göstereceğiz.

*
Folkart Yapı, sektöre yeni girdi ve ilk projeler için İzmir'i seçti. Bunun nedeni nedir?
İzmir'de bir lüks konsept eksiği var. 3 yıl önce gittiğimde dedim ki; ''Artık çalışmaktan yoruldun, kendime şehrin en güzel evini alıp orada yaşayacağım.'' Ama en güzel yeri bulamadım. İzmir'de lüks konut açığı var. Daha sonra inşaata olan merakımla İzmir'in bu yönünü kapatmak gerektiğine karar verdim. Aslında şehirde potansiyel var ama yatırımcı risk almıyor. Bu potansiyeli göremiyor. Risk alma yönümüz eksik. Bu nedenlerle İzmir'i seçtik.

*
Yatırım miktarınız nedir?
Şirket kurulurken sermayesi 50 milyon dolardı. Ancak tabii bunun üzerine eklenecek. Şu anda yürüyen iki projenin toplam yatırım tutarı ise 100 milyon dolar. Gelecek beş yılda ise sadece İzmir'de 500 milyon dolarlık daha yatırım yapmayı planlıyoruz. İstanbul ve başka şehirler de eklenince bu rakam artacak tabii.

*
Projelerin özelliklerinden söz eder misiniz?
Mavişehir'de 22 katlı bir apartman yapıyoruz. 17'nci katında yandan açılır kapanır havuz olacak. Narlıdere'deki proje 40 bin metrekare üzerinde 168 konuttan oluşacak. Proje çok lüks ve konsept çok özel. Dairelerin metrekaresi 2 bin 500 YTL'ye mal olacak. Tüm beyaz eşyalar da dahil olacak. Gaggenau'dan 12 parça beyaz eşya var. Buzdolabı'nın değeri 14 bin YTL; 2 metre yüksekliğinde ve asansörlü. Evde 5 bin 500 YTL'lik kahve makinesi bile olacak. Kaça satacağımıza henüz karar vermedik ama kâr etmek önemli değil. Çünkü biz marka olmak istiyoruz ve bunun da maliyetleri var. Orada lüks sayılabilecek konutlardan yüzde 10-20 aralığında daha pahalı olur. Lüks konut nasıl yapılır göstereceğiz.

Eylülde İstanbul projesi başlıyor

* Bu lüks anlayışını İstanbul'a taşımayacak mısınız?
İstanbul hem gayrimenkul hem de lüks konusunda bir derya. Orada olmadan olmaz. Zaten arazi arayışlarımız da devam ediyor. Pek çok farklı semtte arsa arıyoruz. Portföyümüzde de şu andaki düşüncelerimize uygun araziler de var ama 2 ay sonra net kararımızı vereceğiz. Ayrıca, eylül ayında iki yeni proje daha başlayacak. Bunlardan birinin yine İzmir'de ve diğerinin de İstanbul'da olmasını planlıyoruz.

(Sabah)


Geri Dön