17 / 04 / 2024

K2 Business Park'ı KAYAALParchitects projelendirdi!

K2 Business Park'ı KAYAALParchitects projelendirdi!

Moskova'da 4 bloktan oluşan ve ilk bloğu Kasım ayında açılan K2 Business Park projesinin iç mekan tasarımını ve mimari uygulama projesini, tüm onay projelerini ve koordinasyonunu gerçekleştirdi. İşte detaylar...Moskova'da emlak ve gayrimenkul sektörünün önde gelen firmalarından olan Storm Properties'in yatırımı olan proje hem iç mekan tasarımı hem de mimarisi ile dikkat çekiyor. 


K2 Business Park ı KAYAALParchitects projelendirdi!


K2 Business Park, 7 katlı 4 adet özdeş ofis binasının bir aks üzerinde sıralanmasıyla düzenlenmiş bir vaziyet planına sahip. Ofis kompleksi 12 hektarlık yeşil alanın ortasına konumlanmış olup 66 bin metrekare inşaat alanına sahip ve arazide bina yoğunluğu oldukça az.


K2 Business Park ı KAYAALParchitects projelendirdi!KAYAALParchitects, K2 Business Park'ı şöyle anlatıyor; 


"Moskova'da Kaluzhsky Karayolu üzerinde iş merkezileri ve konut komplekslerinin bulunduğu hızla büyüyen ve gelişen bölgede yer alır. Moskova kent merkezine ve havaalanına oldukça kolay ulaşılabilinen bir lokasyonda konumlanmıştır. K2 modern bir ofis kompleksi olarak bir kampüs gibi tasarlanmış içerisinde çalışanların ve kampüse gelen ziyaretçilerin tüm ihtiyaçları düşünülmüş ve binanın iç mekan fonksiyonları buna göre tasarlanmıştır. Kantinler, kafeler, mağazalar, konferans salonları, bankalar, park yerleri ve spor fasilitelerinin hepsi aynı kampüste toplanmış ve binanın kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermesi amaçlanmıştır.


K2 Business Park ı KAYAALParchitects projelendirdi!


Binanların tasarımında hem planda ve cephede hem de bizim yaptığımız iç mekan tasarımında esneklik, hafiflik, modern görünüm, faydacılık ve fonksiyonellik ön planda tutulmuştur. Dış cephede giydirme cam cephe kullanılmış ve modern hafif bir ofis görüntüsü elde edilmiş. İç mekanda ofisleri birbirinden ayıran duvarlar için esnek ve modüler takılıp sökülebilen paneller kullanılıp ofislerin ihtiyaca göre büyüyüp küçülebilmesi sağlanmıştır.


Yenilikçi, modern, yeşili koruyan doğa ile barışık yaklaşımlar ile tasarlanmış olan K2 Business Park da özellikle sürdürülebilir konularda da ince detaylar düşünülmüş ve tasarlanmıştır. Bu nedenledir ki K2 dünyanın en popüler ve prestijli enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik ödüllerinden biri olan BREEAM ödülünü EXCELLENT derecesi ile almıştır. K2 uluslararası bir yarışma olan GREEN AWARDS 2014'ü kazanmıştır.


Aynı zamanda Rusya'daki kriterlere göre A Class ofis binası olarak sınıflandırılmış olup bulunduğu bölgede bu dereceye layık görülmüş ilk binadır.


K2 Business Park ı KAYAALParchitects projelendirdi!


Biz de özellikle iç mekan için yaptığımız lobi tasarımlarında binanın yeşil bina olma özelliğini düşünerek buna uyumlu hareket etmeye çalıştık. İç mekanda lobi, danışma ve bekleme salonlarının olduğu bölümlerde oldukça hafif sade bir tasarım önerisinde bulunduk. Dört binanın her birinde birbirine uyumlu aynı tarzda fakat renk ve doku olarak farklılaşan iç mekan çözümleri uyguladık. Binanın kimliğine uygun olarak doğadan esinlenen renkler ve desenler kullanarak huzurlu mekanlar tasarlamayı hedefledik."


Geri Dön