21 / 02 / 2024

Kapora iade edilir mi?

Kapora iade edilir mi?

Ev alıcısından talep edilen bu kapora, emlakçılar için alıcı tarafın caymasına karşı bir tür güvence niteliği taşıyor. Peki, emlakçıya verilen kapora iade edilir mi? Verilen kapora nasıl geri alınır?

Referans Göktürk'te konut almak isteyenler için lansmana özel indirim!Kapora iade edilir mi?

Kapora, alıcının bir mal veya hizmeti satıcısından alması işlemini garanti altına almak amacı ile alıcının, satıcıya satın alacağı mal veya hizmet bedelinin bir miktarı olarak ödediği meblağa deniyor.


Ev alıcısından talep edilen bu kapora, emlakçılar için alıcı tarafın caymasına karşı bir tür güvence niteliği taşıyor. Peki, emlakçıya verilen kapora iade edilir mi?


Kapora verilirken emlakçı ile bir sözleşme imzalanıyor. Bu sözleşme kapsamında kaporanın hangi durumlarda iadesinin yapılacağı, hangi durumlarda kaporanın iade edilmeyeceği belirtiliyor. 


Kapora sözleşmesi:


../.../.....


Aşağıda açık adresi bulunan gayrimenkulü ………………… Emlak ………………………………… ofisi aracılığı ile satın almak – kiralamak amacıyla ………/……/………… tarihinde gördüm. Söz konusu gayrimenkulü satın almak – kiralamak için kendi isteğim ile ……………………………- Yalnız ……………………………………………… - kapora ( pey akçesi ) bırakıyorum.


İş bu kaporayı borçlar kanununun 156/2 maddesi gereğince söz konusu gayrimenkulü almaktan – kiralamaktan vazgeçmem halinde geri alamayacağımı biliyorum. Mülk sahibinin satış - kiralama işleminden vazgeçmesi halinde ise kaparoyu hiç bir kesintiye uğramadan yine  …………………………………… emlak ofisinden nakden ve defaten geri alacağım.


Söz konusu gayrimenkulü satın almamda bana aracılık eden …………………………………… emlak ofisine hizmet bedeli olarak ……………………………… - yalnız ………………………………………………- +KDV’yi en geç tapu akdi/kira kontratı günü peşin, nakden ve defaten ödeyeceğimi gayrikabili rücu kabul ve taahhüt ediyorum. 


İstanbul ………/………/………


KAPORAYI VEREN  KAPORAYI ALAN                         

...... ........


MÜŞTERİ VE GAYRİMENKUL BİLGİLERİ


MÜŞTERİ BİLGİLERİ

Adı Soyadı:

Adres:

Telefon-Faks:

Mobil Tel:

E-mail:


GAYRİMENKUL BİLGİLERİ

Malik/Malikler:

Adres:

Gayrimenkulün cinsi:

Ada:

Pafta:

Parsel:

m2:

İli:

İlçe:

Mahalle:

Sokak:

Kapı No:


Satış- kiralama bedeli: .... TL


Kapora iadesi

Yukarıdaki sözleşmede de görüldüğü üzere, taşınmazı almaktan vazgeçilmesi durumunda kapora iade edilmiyor. Ancak taşınmazın satışından vazgeçilmesi durumunda alıcıya kapora iade ediliyor.


Ev kaporası ne kadar?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com
Geri Dön