22 / 02 / 2024

Karakaya HES'in 36 yıllık türbinleri yenilenmeye başlandı...

Karakaya HES'in 36 yıllık türbinleri yenilenmeye başlandı...

Türkiye'nin ikinci büyük hidroelektrik santrali olan (HES) Karakaya HES'in 36 senelik türbinlerinde başlatılan ve 2026 yılında da tamamlanması planlanan restorasyon projesiyle, senelik 178 gigavatsaat ilave elektrik üretimi gerçekleştirileceği kaydedildi. İşte haberin detayları...

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen türbinler Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve Türkiye Elektromekanik AŞ (TEMSAN) iş birliğinde santralin altı ünitesine yapılacak.

Yapılan açıklama kapsamında "Türkiye’nin en 2. büyük hidroelektrik santrali olan Karakaya Barajı'nın otuz altı senedir güç üreten türbinleri yenileniyor. 2026 senesinde  tamamlanacak rehabilitasyon projesi ile Karakaya HES yıllık 178 gigavatsaat ek üretim gerçekleştirecek. Bu ilave üretim, her yıl 445 milyon liralık artı değer üretecek. Karakaya, 61 bin ailenin daha yıllık elektriğini karşılayacak." diye belirtildi.

Bünyesindeki santrallerde enerji verimliliği kapsamında projeler yürüten Bakanlık, 2017-2022 yıllarında enerji verimliliği alanına 7,5 milyar dolarlık yatırım yapılmasını sağladı. Söz konusu yatırımlarla 18,7 milyon ton eşdeğer petrol kümülatif enerji tasarrufu olurken, toplam 59 milyon ton sera gazı emisyonu engellendi.

KARAKAYA HES'TE REHABİLİTASYON PROJESİ BAŞLADI

Bu kapsamda, Bakanlık 1987 senesinde faaliyete geçen ve Türkiye'nin en büyük ikinci hidroelektrik santrali olan Karakaya HES'te rehabilitasyon projesi başlatıldığı duyuruldu.

Birinci ünitesinde 36 yıllık türbinin demontajının tamamlandığı santralde, 85 ton ağırlığındaki türbin çarkı ve diğer ekipmanların montajına geçildi. Restorasyon projesiyle 300 megavatlık 6 üniteden meydana gelen toplam 1800 megavat güç üreten santralin verimliliğinin yüzde 91'den yüzde 94,5'e çıkartılması hedefleniyor. Buna göre, aantralin 6 ünitesinde ve tüm rehabilitasyonun da  2026 senesinde  tamamlanması hedefleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Karakaya HES'te başlattığı yerli ve milli restorasyon çalışmalarını diğer santrallerde sürdüreceğini duyurdu.

Karakaya HES in 36 yıllık türbinleri yenilenmeye başlandı...

HES NEDİR NASIL ÇALIŞIR?

HES'ler elektrik üretmek için suyun akış gücünü kullanır. Akış halindeki suyun barajlar yardımıyla birikmesi sağlanır. Yükseklik kazanan su cebri borular ile türbine gönderilir. Yüksekten gelen su türbin çarklarını çok hızlı döndürmektedir.

HES NERELERDE VARDIR?

HES'ler Türkiye'de Kars, Erzurum, Muğla, Adıyaman, Sivas, Mersin, Denizli, Osmaniye, Artvin, Adana, Giresun, Diyarbakır, Trabzon, Maraş, Hakkari, Eskişehir, Bayburt, Antalya, Isparta, Bilecik, Erzincan, Zonguldak, Bursa, Şırnak olmak üzere  yaklaşık 685 HES vardır.

Japon deprem uzmanından "Depreme hazırlıklı olun" uyarısı!

Türkiye inşaat malzemesi sanayisi 2024 yılında yüzde 5 büyüyecek!

 


Geri Dön