25 / 04 / 2024

Kartal'daki 2 riskli bina yıkıldı!

Kartal'daki 2 riskli bina yıkıldı!

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden Kartal Belediyesi, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun uyarınca riskli yapı raporu alınan binaları yıkıyor.Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs ile (Covid-19) mücadeleye yönelik alınan önlemler kapsamında hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulamasını çalışmalarına hız katması için değerlendiren Kartal Belediyesi, ilçe genelinde yaptığı çalışmalar kapsamında tespit edilen 2 riskli binayı yıktı.

Yukarı Mahalle Belediye Caddesi üzerinde bulunan biri 2, diğeri 5 katlı olmak üzere kentsel dönüşüm kapsamında riskli yapı olduğu bildirilen iki binanın yıkımı esnasında, Kartal Belediyesi Zabıta ve Sivil Savunma Müdürlüğü ile Kartal Emniyet Müdürlüğü ekipleri de yer aldı.  Ekipler tarafından gerekli önlemler alınarak yıkımdan önce olası bir kazaya karşı çevredeki iki yapıda bulunan vatandaşların dışarı çıkması da sağlandı. Yıkım esnasında ise tazyikli su ile oluşabilecek tozun önüne geçilmiş oldu.

Kartal daki 2 riskli bina yıkıldı!

70 Binin Üzerinde Canımızı Deprem Tehdidinden Kurtardık

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Ülkenin deprem gerçeğini dikkate alarak ilçemizdeki çarpık ve sağlıksız yapılaşmanın önüne geçmeyi, tüm konutların, kamu yapılarının depreme dayanıklı hale getirilmesini hedefliyoruz. Bu doğrultuda Kartal Belediyesi olarak 6306 sayılı yasaya göre riskli yapı raporu almış ancak yasal süre içinde yıkılmamış binalar ile sahipleri tarafından ilgilenilmeyen metruk binaların yıkımı için özellikle sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonlarına yoğunlaştık. Yapılan yıkım çalışmaları ile 70 binin üzerinde canımızı deprem tehdidinden kurtardık. İlçemizde hem çevre ve çocuklarımız için tehlike oluşturan metruk binaların hem de deprem riski altındaki yapıların yıkımına aralıksız devam edeceğiz.” 

 

Kartal'da kentsel dönüşüm çalışmaları tam gaz!


Geri Dön