01 / 03 / 2024

Kayseri'ye basın müzesi kurulacak!

Kayseri'ye basın müzesi kurulacak!

Kayseri ​​​​​​​Büyükşehir Belediyesi tarafından Kayseri Gazeteciler Cemiyetine tahsis edilen tarihi bir konakta Basın Müzesi kurulması için protokol imzalandı.Kayseri'nin 109 yıllık basın tarihinin anlatılması için kurulacak Basın Müzesi'ne, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından hibe desteği verilecek.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilip Kayseri Gazeteciler Cemiyetine tahsis edilen tarihi bir konakta kurulması planlanan ve kentin 109 yıllık basın tarihinin anlatılacağı Basın Müzesi'ne sağlanacak hibe desteğine ilişkin imza töreni gerçekleşti.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, ORAN Salonu'nda gerçekleşen törende konuştu. Altınkaya, Basın Müzesi için ciddi bir arşiv taraması yapılması gerektiğini belirtti.

"Müzeye baskı makinesi, daktilo gibi araç ve gereçleri bir şekilde temin edebiliriz." diye konuşan Altınkaya, "Önemli olan 109 yıllık basın tarihimize ilişkin bilgilere ulaşmamız. Cemiyet üyemiz Selma Kara, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesindeki akademisyenlerle beraber bu arşiv taramasını yürütüyor. Onlardan aldığımız bilgiye göre 109 yıl içinde 250'ye yakın gazete ve dergi yayımlanmış." dedi.

Basın Müzesi'nin sadece gazete ve dergilerle dolu bir müze olmayacağını anlatan Altınkaya, şu açıklamalarda bulundu:

"Aynı zamanda Kayseri sinemasının, Türk sinemasındaki yerini de gösteren, Yılmaz Güney'in Kayseri'de çektiği filmle ilgili görseller de yer alacak. Radyonun ve televizyonun tarihini de burada bulacağız. İstanbul,  İzmir  ve Kocaeli'deki basın müzelerinden daha güzel dijitalleri olan bir müze düşünüyoruz. Erciyes Gazetesi'nin birinci sayısı olacak. Hangi gazeteyi kim, ne zaman kurdu, bu bilgilere ulaşılacak. ORAN ile gerçekleştireceğimiz bu projeye Teknopark'taki bir şirket aracılık edecek. Buradan yaklaşık 50 bin lira gibi bir destek alacağız. Cemiyet, herhangi bir para almayacak. Danışmanlık yapan üniversitedeki hocalarımız ve arkadaşlarımız bize bilgi, birikim getirecek."

Altınkaya, Basın Müzesi'ni 4 Şubat'ta açmayı planladıklarını açıkladı.

ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci ise projeye Teknik Destek Programı kapsamında destek verdiklerini, proje ile bölgenin basın arşivinin taramasının yapılıp dijital ortama aktarılmasının sağlanacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından, Kilci ile Altınkaya protokole imza attı.


Geri Dön