26 / 02 / 2024

Kelebekler Vadisi tescilendi!

Kelebekler Vadisi tescilendi!

Muğla Fethiye'de bulunan Kelebekler Vadisi tescillendi. Beypazarı’na 5 kilometre mesafede bulunan Kelebekler Vadisi Türkiye’nin 205’inci tabiat parkı olarak tescillendi.Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü,  Ankara  Beypazarı'nda ilan ettiği Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı ile korunan alanlara yeni bir halka daha ekledi. Beypazarı ilçesine 5 kilometre mesafede yer alan ve önemli kelebek türleri ile aynı zamanda karaleylek ve bıyıklı doğan sayesinde önemli kuş alanı statüsüne sahip olan Kelebekler Vadisi Türkiye'nin 205'inci tabiat parkı olarak tescillendi.


4 AKBABA TÜRÜ VAR

Bin 770 dekar alana sahip olan Kelebekler Vadisi bilimsel açıdan örnek teşkil edecek ve ekosistem açısından oldukça zengin özellikleri bünyesinde barındırıyor. Ankara' nın 9. tabiat parkı olarak ilan edilen alanın coğrafi yapısı ve ekolojik koşulları, Avrupa'da rastlanan dört akbaba (doğa çöpçüsü) türünün birlikte görülmesine yol açıyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu "Türkiye'nin dört bir yanında şehir ormanları, tabiat parkları ve mesirelik alanlar kuruyoruz. Bakanlığımızın vazife alanındaki su kaynaklarımızı, ormanlarımızı korumak ve geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Vatandaşlarımız şehir ormanlarında tabiat parklarında ve mesire alanlarında yeşile olan ihtiyacını gideriyor. Ülke genelinde 204 olan tabiat parkı sayısını bu tabiat parkı ile 205'e çıkarmış olduk" dedi. Eroğlu, "Tabiat turizmini geliştirmek maksadıyla 81 il için hazırladığımız tabiat turizmi master planlarını tamamladık ve turizm alanlarını belirledik. Bu alanları turizmin gözdesi haline getireceğiz" diye konuştu.Sabah Ankara
Bu haber Dünya Gazetesi'nde şöyle yer aldı:


Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, Ankara Beypazarı'nda bulunan Kelebekler Vadisi, Türkiye'nin 205'inci tabiat parkı olarak tescillendi.


Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), Ankara Beypazarı'nda ilan ettiği Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı ile korunan alanlara yeni bir halka daha eklediği belirtildi.


Beypazarı ilçesine 5 kilometre mesafede yer alan ve önemli kelebek türleri ile aynı zamanda karaleylek ve bıyıklı doğan sayesinde önemli kuş alanı statüsüne sahip olan Kelebekler Vadisi, Türkiye'nin 205'inci tabiat parkı olarak tescillendi.


Bin 770 dekar alana sahip olan Kelebekler Vadisi, bilimsel açıdan örnek teşkil edecek ve ekosistem açısından oldukça zengin özellikleri bünyesinde barındırıyor. Tabiat parkı olarak ilan edilen alan, coğrafi yapısı ve ekolojik koşulları, Avrupa'da rastlanan dört akbaba (doğa çöpçüsü) türünün birlikte görülmesine de olanak tanıyor. 


Türkiye'nin 205'inci Tabiat Parkı


Açıklamada konuyla ilgili değerlendirmelerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kelebekler Vadisi ile ülke genelinde 204 olan tabiat parkı sayısının 205'e çıktığını bildirdi.


Gaziantep'te merkez üssü İslahiye olan Richter ölçeğine 4.0 ve 3.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Depremler kısa süreli paniğe yol açtı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Deprem Daire Başkanlığı'nın merkez üssünü İslahiye İlçesi olarak belirlediği deprem, saat 22.51'de meydana geldi. Kısa süreli paniğe neden olan deprem, can ve mal kaybına yol açmadı.

Saat 22.38'de de merkez üssü İslahiye ilçesi olan 3.8 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.


Dünya


Geri Dön