24 / 04 / 2024

küresel kriz

küresel kriz

BM ve IMF gibi kuruluşların dünyanın diğer ekonomilerine zarar verdiği için uyardığı Amerikan Merkez Bankası ne zaman duracak? İşte herkesin merak ettiği, "her şey ne zaman normale dönecek? sorusuna ışık tutacak yanıtlar.

BM'den sonra IMF'den de Fed'e faiz çağrısı geldi

IMF Başkanı Georgieva, Fed başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının izlediği faiz politikasının dünyanın geri kalanı için kalıcı sorunlar yaratabileceği uyarısında bulunarak itidal çağrısında bulundu.

Dolar yıl sonunda ne olacak? Euro değer kaybedecek mi?

ABD'li finans kuruluşu Wells Fargo yıl sonuna ilişkin beklenti raporunu açıkladı. Uluslararası Görünüm raporunda, büyüme beklentileri ve enflasyon öngörüleri yer aldı. Dolar TL karşısında ne kadar değerlenecek. Euro dolara karşı değer kaybedecek mi? İşte raporun dikkat çeken noktaları.

'Küresel kriz taban yaptı, ama bugünkü durum uzun sürecek'

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, dünya piyasalarında yaşanan dalgalanmanın taban yaptığını, ancak piyasanın bugünkü konumunu daha uzun süre koruyacağını söyledi.

Tüketici frene bastı

Küresel kriz ve yüksek faiz baskısıyla bunalan piyasalar Ak Parti'ye açılan kapatma davasının ardından durma noktasına geldi. Siyasi belirsizlik harcamaları vurdu. Tüketici kredisi kullanımında hafta başından itibaren yüzde 50 gerileme oldu.

Küresel kriz korkuttu konut faizleri yükseldi

Kriz nedeniyle teyakkuzda olan bankalar harekete geçti. Yapı Kredi ve Garanti aylık faizi % 1.34'e, Finansbank 1.33'e yükseltti

Yabancı yatırımcılar Türkiye'den neden çıkıyor

2002 sonrası Avrupa'nın 'kar merkezi' haline gelen Türkiye, ekonomik krizde de can simidi oldu...

Yunanistan, arkeolojik yerlerini kiraya verecek!

Yunanistan"a yardım edilmesine karşı çıkan Alman siyasetçilerin 2010"da İflas eden biri herşeyini satar Yunanistan da adaları ve Akropolis"i satmalı açıklamalarına tepki gösteren Yunan siyasetçiler, borçtan kurtulamayacaklarını anlayınca dize geldi

Ünlü ekonomistten 3 kıyamet senaryosu: Küresel piyasalarda tedirginlik had safhada

Küresel ısınma konusunun yanında enerji arzının da son dönemde önem kazandığı Rusya Ukrayna savaşıyla yeniden görüldü. Ünlü ekonomist Prof. Dr. Kerem Alkin, küresel ekonomiyi tehdit eden 3 kıyamet senaryosunu ilk kez açıkladı.

'FED'in faiz kararı tüm ülkelerin faizlerini artırır' Küresel piyasalarda son durum

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) net mesajları sonrası para politikasına ilişkin belirsizliklerin azalmasıyla pozitif bir seyir izleniyor.

44. Yapı Fuarı'nda küresel yapı ve inşaat sektörü masaya yatırıldı! 45 binden fazla ziyaretçi katıldı! 

Yapı, inşaat malzemeleri ve teknolojileri alanında dünyanın en büyük fuarı şeklinde nitelendirilen 44. Yapı Fuarı'nda küresel yapı ve inşaat sektörü masaya yatırıldı. Fuara 45 binden fazla ziyaretçinin katıldığı belirtildi...

Küresel gıda maliyetleri coştu! Buğday fiyatı 1000 dolara yaklaştı!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile birlikte Karadeniz bölgesinde tahıl ihracatı durdu. Karadeniz bölgesi ticaretindeki aksama ise buğday fiyatlarını yükseltti. İşte küresel gıda maliyetlerinde son durum...

Küresel borç miktarında rekor kırıldı!

Küresel borç miktarı, 2020 yılında koronavirüs pandemisinin de yansımalarıyla 33 trilyon dolar tutarında yükseliş kaydederek 292,6 trilyon dolar olmuştu. Peki 2021'de borçlar ne kadar oldu? İşte ayrıntılar...

IMF 2022 küresel ekonomik büyüme tahminini açıkladı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2022 yılına yönelik küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 4.9 seviyesinden 4.4'e düşürdü.

IMF'den küresel kripto para düzenlemesiyle ilgili uyarı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel kripto para düzenlemesinin kapsamlı ve koordineli olması gerektiğine, koordineli olmayan düzenleyici tedbirlerin istikrarı bozucu sermaye akışlarını kolaylaştırabileceğine dikkat çekti.

Küresel Bina İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi kuruldu!

Küresel Bina İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi  Fatih’te 100  bin TL sermaye bedeli ile Ahmet Hannarici tarafından kuruldu.

Türkiye İMSAD 45. Gündem Buluşmaları'nda küresel tedarik krizi masaya yatırıldı!

Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları’nın 45’incisinde küresel tedarik krizi masaya yatırıldı...

İstanbul Finans Merkezi, İstanbul'u küresel merkez haline getirebilir!

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, İstanbul Finans Merkezi Projesi’nin İstanbul’un bölgesel ve küresel bir merkez olmasında bir fırsat olduğuna dikkat çekti.

Tosyalı Holding, küresel büyümesinde hız kesmiyor!

Tosyalı Holding, Türkiye’nin global çelik üreticisi olarak 3 kıtada sayıları 30’u bulan tesis ve yaklaşık 15 bin çalışanıyla küresel büyümesine devam ediyor.

Küresel kurumlar vergisi sistemi mi geliyor?

OECD’nin ortaya attığı Küresel Vergi Sistemi fikri yakın zamanda hayata geçecek gibi görünüyor. OECD’nin teklifi iki ana esas üzerinde kurulu. İşte küresel kurumlar vergisi sistemi detayları...

 Küresel petrol talebi günlük 6 milyon varil artacak!

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), küresel petrol talebinin bu yıl, geçen yıla göre günlük bazda yaklaşık 6 milyon varil artışla 96 milyon 500 bin varil olacağını açıkladı.

küresel kriz Haberi

küresel kriz

Habertürk Yazarı Abdurrahman Yıldırım etkileri her geçen gün daha fazla görülmeye başlayan küresel krizin nedenlerini, krizden çıkış takvimini irdeleyen bir yazı kaleme aldı. Küresel krizin etkilerinin derinleşmesine neden olan Amerikan Merkez Bankası'nın agresif politikalarından vazgeçmesi tahmin edilenin de ötesinde bir zaman alacak ve dünya ekonomileri Fed'in hedefini tutturmasını belki de 10 yıl beklemek durumunda kalacak.

Fed agresif tavrını sürdürecek ama...

"ABD’de 7 ayı bulan sert bir parasal sıkılaştırma politikası ardından yüksek enflasyonun hala düşmemiş olmasının hayal kırıklığı yaşanıyor Geçen hafta açıklanan yıllık yüzde 8.2 ve çekirdek yüzde 6.6’lık beklentilerin üzerindeki enflasyon rakamı kırılma yaratan ve oyun değiştirici bir veri oldu" diyen Yıldırım Fed’in yüksek enflasyon kalıcı olarak gerileyene kadar sıkı para politikası uygulamaya devam edeceğinin çok net olduğunu belirtti.

Etkisi az bedeli...