24 / 07 / 2024

Kilise yapan rahiplere kaçak inşaat suçundan ceza verildi!

Kilise yapan rahiplere kaçak inşaat suçundan ceza verildi!

Heybeliada'da eski domuz barakasının yerine yapılan ancak daha sonra yıkılan kilise için patrik hariç herkese ceza verildi
Heybeliada'daki domuz çiftliğine inşa edilmek istenen kilise için, Fener Rum Patrikhanesi'ne bağlı rahiplere 'kaçak inşaat yaptırmak' suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. İnşaatı yapan Halim Gümüşcü, Ahmet Okur ve Abdi Perdahçı da 10 ay ceza aldı. İnşaatı yıkan Adalar Orman şžefi Yüksel Özcan da 'mala zarar vermek' ten 5 ay hapse mahkÜ»m olurken, Patrik Dimitri Bartholomeos Arhondoni'ye herhangi bir ceza çıkmadı.

'BURASI ORMAN ALANI'

Fener Rum Patrikhanesi, 3 yıl önce, Heybeliada'daki Domuz Mandırası Tepesi'nde, eskiden keşişlerin domuz besledikleri baraka ile ibadet ettikleri şapelin yerine kilise yaptırmak istedi. Adalar Orman İşletmesi ise bu bölgenin 'orman alanı' içerisinde kaldığını belirterek, 13 Kasım 2007'de inşaatı yıktı. Ardından, Fener Rum Patrikhanesi, müteahhit ve bölgeye yerleşen üç aile hakkında, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na karşı geldikleri iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ancak dönemin Adalar Kaymakamı Mevlüt Kurban, Patrikhane'nin 'zilliyet' hakkı nedeniyle kilisenin yapılabileceğini belirtti. Kurban, 'mal zilliyetine' tecavüz ettiği gerekçesiyle de Adalar Orman İşletme şžefi Yüksel Özcan'ın 'orman alanına girmesi' engelleyen bir karar çıkarttı. Özcan ise Adalar Kaymakamlığı'na yanıt dilekçesi vererek, söz konusu yerin Hazine'ye ait olduğunu ve Patrikhane'nin yanlış adres verilerek kilisenin yapıldığı yere usulsüz elektirik bağlattığını savundu. Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri de 'Zilliyet olabilmesi için tapu kayıtlarının veya işgalcilerin hak sahibi olması lazım. Böyle bir durum söz konusu değil' açıklamasında bulundu.

YIKANA 5 AY CEZA...

Yargıya intikal eden olayda, savcılık Patrikhane'ye bağlı papazlar ve müteahhitler hakkında dava açtı. Adalar Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava geçtiğimiz aylarda sonuçlandı. Patrikhane rahipleri Apostol Daniilidiz ve Vasil Poridis'e kaçak inşaat yaptırmaktan 1 yıl 8 ay; inşaatı yapan Halim Gümüşcü, Ahmet Okur ve Abdi Perdahçı'ya da 10 ay ceza verildi. Adalar Orman İşletme şžefi Yüksel Özcan ise mala zarar verdiği gerekçesiyle 5 ay ceza aldı. Özcan kararı temyiz etti.
Sabah


Geri Dön