26 / 05 / 2024

KİPTAŞ'tan ikinci Levent İETT ihalesi

KİPTAŞ'tan ikinci Levent İETT ihalesi

KİPTAŞ geçen yıl belediyeden 150 milyon YTL'ye satın aldığı Gaziosmanpaşa Küçükköy'deki 83 bin metrekare alanlı arsayı 175 milyon dolara 29 Temmuz'da gerçekleştireceği ihalede satacak.İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin konut şirketi KİPTAŞ, geçen yıl 150 milyon YTL'ye satın aldığı Gaziosmanpaşa Küçükköy'deki arsasını 175 milyon dolar tahmini bedel üzerinden ihale ile satışa çıkarıyor.

TEM kenarında yer alan arsanın 83 bin metrekare olduğunu belirten KİPTAŞ Genel müdürü İsmet Yıldırım, arazinin 3 emsal olduğunu, 249 bin metrekare inşaat izni bulunduğunu belirtti.

Araziyi geçen yıl belediyeden 150 milyon YTL'ye satın aldıklarını ifade eden Yıldırım şunları söyledi: ''Transfer ve ticaret merkezi imarı bulunan bu araziye biz proje yapacaktık. Yerli ve yabancı gruplardan gelen yoğun ilgi üzerine ihaleye çıktık. Tahmini bedelini 175 milyon dolar olarak belirledik. Ama ihalede bunun çok daha üstünde bir rakam bekliyoruz. Şimdiye kadar Hollanda ve ABD kökenli yatırım ve gayrimenkul şirketlerine ilave olarak Zorlu Grubu arsayla ilgilendi. İstanbul'a alışveriş merkezi ve ofis blokları yapılacak boş arsa sayısı sınırlı. Arsalar bundan dolayı çok değerli'' dedi.

Levent İETT'de arsanın 265 milyon YTL tahmini bedel üzerinden satışa çıkarıldığını, ihalede KDV dahil 832 milyon dolaar ulaşıldığına dikkat çeken Yıldırım, ''Beklentimiz çok yüksek. Bu arsanın satışından gelecek para ile alt gelir grubu için konut yapacağız. Hedefimiz alt ve yoksul gelir grubu için en az 30 bin konut inşa edebileceğimiz kaynak sağlamak. Öyle tahmin ediyorum 2007'nin ikinci yarısında ve 2008'de 50 bin YTL'den sattığımız 75 metrekarelik konutların finansmanının tamamını bu arsadan gelecek paradan çıkaracağız'' dedi.

Arsanın ihale ilanlarına bu hafta çıkacaklarını kaydeden İsmet Yıldırım 29 temmuz'da da ihaleyi gerçekleştireceklerini belirtti.

Arazi halen KİPTAŞ ve beledi iştiraklerinden İSTON'un genel merkezi olarak kullanılıyor. Arsayı satın alan istediği yükseklikte gökdelen yapabilecek. Ayrıca metronun transfer merkezi olarak kullanılacak arsada 5 bin araçlık otopark da inşa edilecek.

TEM'deki son büyük satışlar

- Emlak Konut GYO'nun hasılat paylaşımı yöntemiyle ihaleye çıkardığı 350 bin metrekare inşaat izni olan 143 bin metrekare alanlı arsa 620 milyon YTL toplam hasılat ve 186 milyon YTL idare payı ile Süleyman Çetinsaya'ya ait Artaş İnşaat, Öztaş İnşaat ve Taahüt ile Doğu İnşaat ortak girişim grubu kazanmıştı.

- ABD'li dev yatırım bankası Morgan Stanley'in ortak olduğu Hollanda merkezli Multi Türkmall 55 milyon YTL'ye Gazimahallesi'nde 82 bin metrekare arsayı Milil Emlak'tan ihale ile almıştı.

- Torunlar Gıda, TOKİ'ye ait 212 bin metrekare alanlı imarsız araziyi 166 milyon YTL'ye Eskidji Müzayedecilik'in düzenlediği açık artırmada satın aldı.

 

 

 

 


Geri Dön