18 / 05 / 2024

Kira gelir vergisi muafiyeti ne kadar?

Kira gelir vergisi muafiyeti ne kadar?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince mesken ve işyeri gibi taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler vergiye tabi tutuluyor. Peki, 2015 yılı için kira gelir vergisi muafiyeti ne kadar?Kira gelir vergisi muafiyeti ne kadar?

Gelir Vergisi Kanunu gereğince mesken ve işyeri gibi taşınmaz malların kiraya verilmesinden elde edilen gelirler vergiye tabi tutuluyor.


Kiraların vergilendirme sürecinde öncelikle kira beyanının verilmiş olması gerekiyor. Kira beyanları bir önceki sene içerisinde gerçekleşen kiralamalar için veriliyor.


Buna göre 2015 yılı içerisinde, 2014 yılı boyunca kiraya verilerek elde edilen gelirler için vergi ödeniyor.  Kira gelir vergisinde istisna sınırı belirleniyor. 


İstisna sınırından yüksek oranda geliri olanlar vergilerini iki eşit taksit halinde öderken, istisnadan düşük geliri olanlar ise vergiden muaf oluyor. Peki, 2015 yılı için kira gelir vergisi muafiyeti ne kadar?


Kira gelir vergisi muafiyeti ne kadar?

Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının (2014 yılı için istisna tutarı 3.300 TL) altında kira geliri elde etmeleri halinde vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına ve beyanname vermesine gerek bulunmamaktadır.


Ancak bu bedelin üstünde gelir elde eden kimseler vergi mükellefi olarak beyanname verme ve ödeme yapmakla sorumlu oluyor.


İşyerinde ise kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2014 yılı için 27.000 TL) aşanlar vergi mükellefi oluyor.


Bu sınırın altında gelir elde edenler ise vergiden muaf oluyor.


Kira gelir vergisi online ödeme!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.comGeri Dön