26 / 06 / 2024

Kira gelir vergisi ödemesi ne zaman?

Kira gelir vergisi ödemesi ne zaman?

Taşınmaz malını kiraya veren kimseler, bir sene boyunca elde ettikleri gelir için bir sonraki sene kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Peki, 2015 yılı kira gelir vergisi ödemesi ne zaman yapılır?Kira gelir vergisi ödemesi ne zaman?

Taşınmaz malını kiraya veren kimseler, bir sene boyunca elde ettikleri gelir için bir sonraki sene kira gelir vergisi ödemek ile mükellef oluyor.


Konut kira geliri elde eden kişilerin, yıllık olarak tespit edilen istisna tutarının (2014 yılı için istisna tutarı 3.300 TL) altında kira geliri elde etmeleri halinde vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmasına ve beyanname vermesine gerek bulunmamaktadır.


Ancak bu bedelin üstünde gelir elde eden kimseler vergi mükellefi olarak beyanname verme ve ödeme yapmakla sorumlu oluyor.


İşyerinde ise kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2014 yılı için 27.000 TL) aşanlar vergi mükellefi oluyor.


Vergi mükelleflerinin öncelikle, gelirlerini vergi dairesine beyan etmeleri gerekiyor. Akabinde vergi ödemeleri yapılıyor.


2015 yılı kira gelir vergisi ödemesi ne zaman?

Kira gelir vergisinin 1. taksiti Mart ayında

Kira gelir vergisinin 2. taksiti ise Temmuz ayında ödeniyor.


Buna göre 2. taksit ödemeleri 31 Temmuz'a kadar devam ediyor.


Kira gelirim var kira vergisi ödeyecek miyim?Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com
Geri Dön