22 / 02 / 2024

Kira gelirini gizleyen 100 bin ev sahibine vergi cezası yolda!

Kira gelirini gizleyen 100 bin ev sahibine vergi cezası yolda!

Yapılan çapraz denetimlerde 100 bin ev sahibinin kira gelirini gizlediği ya da eksik beyan ettiği tespit edildi. Maliye, söz konusu kişilere Mart"a kadar ödeyeceği vergileri belirten uyarı mektubu yollayacak

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalMaliye Bakanlığı, yaptığı çapraz sorgulamayla 100 bin ev sahibinin 500 liranın üzerinde kira geliri elde ettiği halde, kira gelirlerini beyan etmediğini veya eksik beyan ettiğini tespit etti. Mart ayında yeni sisteme geçerek, kira gelirini beyan etmeyenlerin vergisini kendi belirlediği kira üzerinden alacak olan Maliye, bu uygulamada ilk etapta 100 bin kişiye ˜kira verginizi ödeyin" uyarısı gönderecek. Maliye Bakanlığı, Mart ayından itibaren halk arasında kira vergisi olarak bilinen gayrimenkul sermaye iradı vergisinde yeni bir sisteme geçmeye planlıyor. Halen üzerinde çalışılan sisteme göre Maliye, Mart ayı öncesinde ev sahiplerine birer mektup göndererek, ev sahiplerini ödeyecekleri vergi tutarını bildirecek. Örneğin ev sahiplerine gönderilecek yazıda, œ2011 yılında şu kadar kira geliri elde ettiniz. Ödemeniz gereken kira vergisi tutarı da şu kadar denilecek.

100 bin mükellefe mektup

Ev sahibi ödemez ya da beyan etmezse Maliye, bölgedeki diğer kiralara göre tespit ettiği vergi borcunu almak için yasal işlem başlatacak. Eğer mükellef, kira gelirinin daha düşük olduğunu iddia ederse bunu kanıtlamak zorunda kalacak. Mektup gönderilerek uyarılacak ev sahiplerinin başında bugüne kadar kira gelirini beyan etmemiş veya eksik beyan etmiş 100 bin mükellef bulunuyor. Söz konusu mükelleflerin tamamının kayıt altına alınacağı tahmin ediliyor. Bakanlık, bu uygulama ile 2010 yılında itibariyle 657 bin olan kira vergisi mükellef sayısını, ilk  etapta 750 bine çıkarmayı hedefliyor. Maliye Bakanlığı kaynakları, halen sistem üzerinde çalışıldığını belirtilerek, uyarı sisteminin kademeli olarak tüm ev sahiplerine uygulanacağını bildirdiler.

Eksik beyan, düşük vergi

2008 yılının Kasım ayından itibaren, 500 liranın üzerindeki kira gelirlerinin banka ve PTT aracılığı ile tahsil edilmesine ilişkin uygulama başlatan Maliye Bakanlığı, bankalardan ve PTT"den kira gelirlerini topladı. Kira bilgileri, kira geliri beyanları ile karşılaştırıldı. Yapılan karşılaştırma işleminde, kira gelirini banka aracılığı ile tahsil ettiği halde, kirasını devlete beyan etmeyen binlerce ev sahibinin bulunduğu tespit edildi. Yine aynı şekilde, kira gelirlerini bankalar üzerinden tahsil eden binlerce ev sahibinin de, kira gelirlerini eksik beyan ederek, düşük vergi ödediği belirlendi.  

Star


Geri Dön