14 / 04 / 2024

Kiracının tahliyesi nasıl olur?

Kiracının tahliyesi nasıl olur?

Posta Gazetesi köşe yazarı olan Tamer Heper bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Kiracının tahliyesi nasıl olur'' sorusunu yanıtladı.Kira sözleşmemizde, kiracının iki kira bedelini ödememesi halinde tahliye edileceği hükmü var. Bu geçerli mi? ● N. K. 


Şimdi kira sözleşmeleri kırtasiyecilerden alınan hazır sözleşmeler imzalanarak yapılıyor. İçindeki yazılanlar tarafların iradesi değil. Üstelik çoğu vatandaş, bu sözleşmelerde yazılı olanların mecburi olduğunu zannediyor. Böyle bir sözleşme mecburi değil, sözleşme düz beyaz kağıda da yazılıp altı imzalanır ve sözleşme olur.


Şimdi iki defa ödenmemesi konusuna geleyim.


İki defa kira bedeli ödenmemesi zaten yasal olarak tahliye nedeni.


Kiracı bir defa kira bedelini zamanında ödemezse kendisine bir ihtar gönderilir ve beklenir, bir başka ay ikinci defa kira bedelini geciktirir ve ikinci defa ihtar gönderilirse bu iki haklı ihtardır ve tahliye nedenidir. Yani sözleşmede yazması şart değil.


Ancak bazı hallerde bir ihtar dahi tahliye nedeni olabilir.


Kiracı kira bedelini ödemez ise kendisine ödemesi için otuz gün verilir. Otuz gün içinde de kira bedeli ödenmez ise tahliye nedeni olur. Yani her zaman iki defa ihtar şart değil, iki haklı ihtar tahliye nedenlerinden sadece biri. Demek ki iki kira bedelinin ödenmemesi halinde tahliye nedeni olması için sözleşmede yazması gerekmiyor.


Posta 


Geri Dön