25 / 07 / 2024

Kirada düşüş hızlandı enflasyonda iniş sürer

Kirada düşüş hızlandı enflasyonda iniş sürer

MERKEZ Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), ağustosta yıllık enflasyon yükselmesine karşın fiyatlardaki düşüş eğiliminin özellikle kirada belirgin hale geldiğini belirterek, enflasyonun ineceğini açıkladı.


Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz imzasıyla 13 Eylül'deki PPK toplantısına ilişkin değerlendirme özeti yayımlandı. Yayımlanan özette ağustos ayında yıllık enflasyon yükselmesine rağmen, alt kalemlerin `birçok olumlu gelişmenin belirginleştiğine' işaret ettiği belirtildi.


PPK'nın açıklamasında ayrıca hizmet grubu fiyatları yıllık artış hızında 2007 yılı başından bu yana süregelen yavaşlama eğiliminin ağustos ayında güçlenerek sürdüğü, özellikle kiranın yıllık artışındaki yavaşlamanın belirginleştiği ifade edildi. Uluslararası dalgalanmalara da değinilen açıklamada `Uluslararası endişelerin derinleşmesi halinde diğer ülkeler gibi Türkiye finansal piyasaları da etkilenecektir. Böylesi bir durum dış finansman kaynaklarını azaltarak kredi koşullarını sıkılaştıracağından, iç talebin kontrol edilmesine katkıda bulunacak ve orta vadeli enflasyonu düşürücü yönde etkileyecektir' ifadesi kullanıldı.


TOBB: Türkiye fırsatlar ülkesi


WASHINGTON'DA ABD'li yatırımcılara seslenen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bir fırsatlar ülkesi olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu `Şimdi Türkiye için ekonomik dönüşüm zamanı. Bu dönüşümü tam anlamıyla gerçekleştirmeliyiz; çünkü zaman doğru. Türk Lirası değer kazandı, makro ekonomik istikrar sağlandı, enflasyon tek haneli rakamlara indi ve yüksek bir büyüme hızına ulaşıldı. Olumlu tabloya karşın Türk iş çevreleri, küresel rekabetin zorluklarının farkında' dedi. Hisarcıklıoğlu `Etkili kurumsal yapısı, kuvvetli laik ve demokratik geleneğiyle Türkiye, bir fırsatlar ülkesidir' diye konuştu.(Star)


Geri Dön