20 / 05 / 2024

Konut alımında kriterler değişti!

Konut alımında kriterler değişti!

Konut alımında son yıllarda artık toplu ulaşım noktalarına yakınlık ve market, spor salonu, kuaför gibi ihtiyaçların kolayca karşılanabilmesi gibi kriterler aranıyor.Ülkemizde son yıllarda artan nüfus ve buna bağlı olarak trafik sorununun içinden çıkılmaz boyutlara ulaşması konut alımındaki kriterlerin de farklılaşmasına yol açtı. Dünyanın lider gayrimenkul danışmanlık firmalarından Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, artık günümüzde insanların "başımızı sokacak bir çatı olsun başka bir şey istemeyiz" düşüncesini bir kenara bırakarak, trafik ve sosyal yaşam alanlarına yakınlık gibi kriterlere göre alım yaptığını belirterek, "Özellikle İstanbul,  Ankara  ve  İzmir  gibi büyük kentlerde konut alımı yapılırken artık metro, tramvay, metrobüs, havalimanı, deniz otobüsü, vapur iskelesi, çevre yollarına yakınlık gibi kriterler aranıyor. Bununla birlikte trafik sorunundan uzak, hayatın tam merkezinde, tüm gereksinimleri eksiksiz karşılayacak yerler olmasına da dikkat ediliyor " dedi.


Ulaşım ve ihtiyaçlar alım için kriter

Büyük şehirlerde yaşanan yoğun trafiğin tüketici ihtiyaçlarına da yansıdığını ve özellikle toplu ulaşım noktalarına yakın olmanın tercih nedeni olduğunun altını çizen Uzel şunları söyledi: "Hayatın yoğun temposunda kendimize daha az vakit ayırır olduk. Özellikle ulaşım için harcanan zaman hayatımızda önemli bir kayıp oluşturuyor. Sabah işimize gidiyoruz, iş çıkışı alışveriş yapmak ya da arkadaşlarımızla vakit geçirmek için başka bir noktaya geçiyoruz ve en son evimize dönüyoruz. Özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde bu noktalar arasında hareket etmek çok ciddi zaman kaybına neden oluyor. Bu nedenle kişiler oturacakları yerin  toplu taşımaya ve temel ihtiyaçlarını karşılayacakları alışveriş noktalarına yakın olmasını istiyor."


Projeler yeni kriterlere göre şekilleniyor

Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, konut yatırımı yapan insanların son dönemde belirli bir bilinç seviyesine ulaştığını ifade ederek, inşaat firmalarının da konutları yatırımcı tercihlerine göre şekillendirdiğini kaydetti. Uzel şöyle devam etti: "Yatırımcılar son yıllarda daha bilinçli ve ev almanın 'bir yaşam almak' anlamına geldiğini biliyorlar. Trafik sorunuyla karşılaşmamak için çalıştıkları işyerinin mümkünse evlerine yürüme mesafesinde olmasını tercih ediyorlar. Konut projelerinin içinde spor salonu, kuaför, market gibi sosyal ihtiyaçların karşılandığı yerlerin bulunması ve insanların bu noktalara tek bir asansörle ulaşabilmeleri de konut alımında tercih nedenleri arasında bulunuyor. Durum böyle olunca inşaat firmaları da son yıllarda projelerini bu gereksinimleri göz önünde bulundurarak ve tüketicinin beklentisini karşılayacak lokasyonlara yapmaya özen gösteriyorlar."


Haber Dünya Gazetesi'nde şöyle yer aldı;


Konut alımında kriterler değişti Türkiye'de son yıllarda artan nüfus ve buna bağlı olarak trafik sorununun içinden çıkılmaz boyutlara ulaşması konut alımındaki kriterlerin de farklılaşmasına neden oluyor. 


Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, artık günümüzde insanların trafik ve sosyal yaşam alanlarına yakınlık gibi kriterlere göre alım yaptığını belirterek, "Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde konut alımı yapılırken artık metro, tramvay, metrobüs, havalimanı, deniz otobüsü, vapur iskelesi, çevre yollarınayakınlık gibi kriterler aranıyor. Ayrıcatrafık sorunundan uzak, hayatın merkezinde, tüm gereksinimleri karşılayacak yerler olmasına da dikkat ediliyor" dedi. 


Dünya


Geri Dön