13 / 06 / 2024

Konut değeri en çok Bergama ve Silivri'de arttı!

Konut değeri en çok Bergama ve Silivri'de arttı!

GABORAS tarafından abonelerine özel olarak hazırlanan 5 Büyükşehir Değer Endeksi'ne göre geçtiğimiz yıla göre ortalama konut fiyatları en çok artan ilçeler yüzde 39 ile İzmir Bergama ve yüzde 36 ile İstanbul Silivri oldu.Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) tarafından abonelerine özel olarak hazırlanan 5 Büyükşehir Değer Endeksi'ne göre, 2019'da önceki yıla göre ortalama konut fiyatları en çok artan ilçeler yüzde 39 ile  İzmir  Bergama ve yüzde 36 ile İstanbul Silivri oldu.

Anadolu Ajansı'ndan Uğur Aslanhan'ın haberine göre, GABORAS'ın İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya ilçelerini incelediği 5 Büyükşehir Değer Endeksi'ne göre, geçen yıl yatırımcısına en çok kazandıran il Antalya oldu. Antalya'da ortalama konut değeri yüzde 20 yükseldi.

Antalya ilçeler bazında yer alırken, ilk 10'da Antalya'dan 5, İzmir'den 3 ve İstanbul'dan 2 ilçe yer aldı. İlk 10'da Bursa ve Ankara'dan herhangi bir ilçede olmaması dikkatlerden kaçmadı.

Geçtiğimiz yıl 2018'e göre ortalama konut değerinin en fazla arttığı ilçe yüzde 39 İzmir Bergama olurken, Bergama'yı yüzde 36 ile Silivri, yüzde 30 ile Antalya'nın Gazipaşa ve Kemer, yüzde 25 ile İzmir Selçuk ve İstanbul Çatalca izledi.

Artış oranı, ilk 10'da bulunan Antalya'nın Kaş ilçesinde yüzde 24, Aksu'da yüzde 23, İzmir Karaburun'da yüzde 22 ve Antalya Korkuteli'nde yüzde 20 oldu.

- İlk 20'de Antalya'dan 10 ilçe yer aldı

Araştırma, bir dönem yatırımcıların uğrak adresi olan Silivri ve Çatalca aksının 2019'da yeniden eski günlerine döndüğünden bahsetti.

Diğer yandan, ilk 20'de Antalya'dan 10, İstanbul ve İzmir'den 3'er,  Ankara  ve Bursa'dan 2'şer ilçe oldu.

Antalya Alanya yüzde 19 artışla 11'inci, Finike yüzde 18 yükselişle 12'inci, İstanbul Arnavutköy yüzde 16 artışla 13'üncü ve Ankara Altındağ yüzde 15 yükselişle 14'üncü sıraya yerleşti.

Artış oranı Antalya Kepez ve Döşemealtı'nda yüzde 14, Ankara Sincan ve Antalya Kumluca'da yüzde 13, Bursa Karacabey'de yüzde 12 ve Yenişehir'de yüzde 11 olarak açıklandı.

 Konut değeri en çok Bergama ve Silivri de arttı! 

- Konut fiyatı 14 ilçede geriledi

5 Büyükşehir Değer Endeksi'ne göre, geçtiğimiz yıl ortalama metrekare fiyatının düştüğü ilçeler arasında yüzde 5 ile İstanbul Ataşehir geldi.

Konut değerlerinin yüzde 1 ila yüzde 4 arasında azaldığı diğer ilçelerde İstanbul'dan Şile, Sancaktepe, Beşiktaş, Şişli, Tuzla ve Zeytinburnu, İzmir'den Çeşme, Gaziemir, Bornova, Ankara'dan Beypazarı, Gölbaşı, Pursaklar, Bursa'dan ise Kestel oldu.

- "En güncel bilgileri piyasaya verileriyle kullanıcılara sunuluyor"

GABORAS Kurum Sözcüsü Hakan Gümüş, raporla ilgili yaptığı değerlendirmede, gayrimenkul ticaretini güvenli platformlardan yapmak amacıyla gerekli altyapı çalışmaları tamamladıklarını anlattı.

Gümüş, Türkiye'deki tüm gayrimenkullerle ilgili kapsamlı bilgi ve raporlama hizmetinin bireysel sistemler üzerinden alınabildiğini ifade ederek, ücretsiz bir şekilde kayıt olup gayrimenkullerini sisteme ekleyen herkesin bu hizmetlerden yararlanabildiğini aktardı.

Kurumsal firmalara ciddi gelir artışları sağladıklarından bahseden Gümüş, şu açıklamalarda bulundu:

"GABORAS Mülk Yönetim Sistemi ile himayelerinde bulunan binlerce gayrimenkulü değere etki eden tüm faktörleri gözeterek yönetebilme imkanı tanıyoruz. Kira gelirlerindeki artıştan tutun da satış rakamlarına kadar pek çok bilgi güncel piyasa verileri kullanılarak sunulmaktadır. Bu sayede gayrimenkuller arasında kar/zarar ilişkileri kurularak hangi gayrimenkulün ticarete katılacağı ile ilgili destek sağlamaktayız."

Gümüş, tam fırsat eşitliği ilkesiyle alıcı ve satıcıyı aynı bilgi havuzundan yararlandırdıklarını ve sigortalı gayrimenkul ticaretini güvenli platformlardan yapıldığını anlattı.

Deprem sonrası ev fiyatları ne oldu?

Yeni yasa ile ev fiyatları artacak!


Geri Dön