15 / 06 / 2024

Konut desteği nasıl olacak?

Konut desteği nasıl olacak?

Konut kredisi kullanırken ödenen peşinatına, Torba Yasa ile devlet desteği geldi. Yasa gereğince, peşinat biriktirmek için açılan banka hesabına devlet belli oranlarda yardım yapacak. Peki, konut desteği nasıl olacak?Konut desteği nasıl olacak?

Konut kredisi kullanırken ödenen peşinatına, Torba Yasa ile devlet desteği geldi. Kabul edilen Yasa esasları gereğince, peşinat biriktirmek için açılan banka hesabına devlet belli oranlarda yardım yapacak. Peki, konut desteği nasıl olacak?


Öncelikle, destekten yararlanabilmek için, ilk evi alıyor olmak gerekiyor. İkinci veya üçüncü evini almak isteyen kimseler bu destekten faydalanamıyor.


İlk evini almak isteyenler bankadan konut almak için hesap açacak. Bankada Türk lirası cinsinden konut hesabı açanlara, asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmaları halinde devlet katkısı ödenecek.


Devlet katkısı ödemesi, hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sini ve azami 15 bin lirayı geçemeyecek. 


Azami tutarı üç katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Hak sahiplerinin tespitinden ve aktarılacak devlet katkısının doğru ve tam hesaplanmasından hesabın bulunduğu banka sorumlu olacak. 


Haksız olarak yapıldığı tespit edilen devlet katkısının ödendiği tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte bir ay içinde ödenmesi gerektiği Bakanlık tarafından bir yazı ile bankaya bildirilecek. 


Bu süre içinde ödeme yapılmaması halinde bu alacaklar, vergi dairesince anılan Kanun hükümlerine göre ilgili bankalardan takip ve tahsil edilecek.


Konut teşvik yasası 2015!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.comGeri Dön