25 / 06 / 2024

Konut fiyatlarına bir süre daha zam yapılmamalı!

Konut fiyatlarına bir süre daha zam yapılmamalı!

GYODER Başkanı Yetgin, "Sektör olarak zammı uzun süredir erteliyoruz, mevcut durum buna izin vermiyor. Bu dönemi bu şekilde atlatmamız lazım. Ama sonrasında zam yapılacaktır" dedi..Gayrimenkul sektörü temsilcileri Anadolu Ajansı'ndan Uğur Aslanhan ile Handan Güneş'e açıklamalarda bulundu. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektöründe uzun dönemden beri maliyetlerin arttığını söyledi.

Konut fiyatlarına bir süre daha zam yapılmamalı!

Yetgin faiz oranlarının yüksekliğinden de bahsetti. Yetgin faiz oranlarının yüzde 1'in altına indiğinde konut satışlarında patlama yaşandığını ifade ederek, konut kredisi kullanma oranının yüzde 60'lara ulaştığını belirtti. 

Bir an önce konut kredisi faiz oranlarının aşağı çekilmesi gerektiğini ifade eden Yetgin, konut ihtiyacının yüksek olduğunu belirtti. Yetgin, "Bu ihtiyacı karşılamaya sektör olarak devam etmek zorundayız. Geçmiş 10-15 yıllık perspektife baktığınızda iniş çıkışlar yaşanmıştır ama talep her zaman güçlü." dedi.

"Bu dönemi zam yapmadan atlatmamız lazım"

Sektörün yüzde 80'den fazla yerli ürün kullandığını belirten Yetgin, çok fazla kur riskine maruz kalmadığını ancak buna rağmen maliyet artışı olduğunu bildirdi. Yetgin, "Her şirketin nakit akışı, durumu farklı. Bu dönemi bu şekilde atlatmamız lazım. Ama sonrasında zam yapılacaktır. Önümüzdeki aylarda konut fiyatlarına zam mutlaka olacaktır." dedi.

"Bu kalıcı bir atmosfer değil"

Konut fiyatlarına bir süre daha zam yapılmamalı!

Türkiye'nin şu an gelecekte var olacak tehlikeleri defetmek için sınır ötesi operasyon yaptığını ifade eden Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal sözlerine şu şekilde devam etti; "Bunlar bugün için değil, yarın için. Suriye'deki karışıklıklar da ömür boyu sürecek değil. Sona erecek ve en yakın komşu olarak Türkiye bu ülkenin imarına katkı sağlayacak. Bu da büyük bir değer oluşturacak." 

Albal sürece ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Akbal, "Bu kalıcı bir atmosfer değil. Gayrimenkul sektörü, girdi maliyetleri yükselmesine rağmen fiyatları artırmadı. 1 yıl önceki fiyatlarla sahadasınız. Bu çok önemli bir nokta." dedi.

Akbal, döviz bulunduran yatırımcılar için ideal bir zaman olduğunu belirtti. "Şimdi alım zamanı" diyen Akbal "En düşük rakamlarla bakarsak konutlar 60 bin lira daha düşüğüne satılıyor. Belirsizlik çözüldüğünde gayrimenkul fiyatları kesinlikle artacak. Ülkede konut ihtiyacı 10 milyon civarında, bu nedenle sektör varlığını sürdürecek. Bu önemli bir gösterge. Sürekli artan bir nüfusumuz var. Tüm dünyada spekülatif bir ortam var. Sadece Türkiye'de değil. Şimdi alım zamanı." şeklinde konuştu. 

Bankaların kredi oranlarının yüksek olmasından dolayı şirketlerin 60 aya varan vadeyle satış yaptığını söyleyen Akbal şu şekilde devam etti; "Faiz oranlarını yansıtmadığı için konut ucuz. Konut fiyatlarının bir an önce artması gerekiyor ki biz biraz rahatlayalım. Bizim yeni yatırımlarda finansman kaynaklarını kullanmamız gerekirken, öz kaynaklarımızdan harcıyoruz." 

"Böyle bir fırsat 7-8 yıl gelmeyebilir"

Konut fiyatlarına bir süre daha zam yapılmamalı!

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Türkiye'de yüksek faize rağmen satışlarda rekorlar kırıldığını söyledi. Yılmaz banka faizine müşterilerini yönlendirmeden senetli satış yaptıklarını ifade etti. 

Türkiye'nin yıllar önce emlak bankası olduğunu belirten Yılmaz, gelişmekte ve gelişmiş ülkelerin hepsinde konutla alakalı bir-iki hatta üç-dört banka olduğunu ancak Türkiye'de olmadığını söyledi. Yılmaz, "Türkiye'de konutbank gibi bir banka olsa sektör çok daha uyguna konut kredisi ve finans sağlayabilir." dedi.


Geri Dön