23 / 02 / 2024

Konut kredisi faiz oranlarında yükseliş başlıyor!

Konut kredisi faiz oranlarında yükseliş başlıyor!

Konut kredisi faiz oranlarının önümüzdeki dönem artış trendine gireceği ve şu anki seviyelerde uzun süre kalmayacağı öngörülüyor. Faiz oranlarında son durum ne? Önümüzdeki dönem ne olacak?

Referans Pendik: ilk adımda başlayan masalKonut kredisi faiz oranları 120 ay vadelendirmede yüzde 0,91'e kadar geriledi. Ancak bundan sonra faiz oranlarında yükseliş olacağı ön görülüyor.  Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven'in yaptığı açıklamaya göre mevcut durumda aylık yüzde 0,90'lara kadar inen faiz oranları bu seviyelerde çok uzun süre kalmayacak. Güven; konut kredisi faiz oranları  bir artış trendine girecek gibi görünüyor.  Özellikle Amerika Merkez Bankası'nın faiz artırması bu noktada çok etkili olacak, dedi. 


Geçtiğimiz yılın Eylül Ekim aylarında konut kredisi faiz oranları yüzde 0,87'den başlıyor ve en yüksek faiz oranı yüzde 1,19'a kadar çıkıyordu. 120 ay vadelendirmede faiz oranları artış öncesi son durumunda ise yüzde 0,91'den başlıyor. En düşük faiz oranı Yapı Kredi'ye ait. Sonrasında ise yüzde 0,93'le Denizbank, DD Mortgage ve Kuveyt Türk geliyor. 


Yine yüzde 1,00'in altında yer alan Albaraka Türk ise yüzde 0,99'luk faiz oranına sahip. Yüzde 1,01'lik faiz oranıyla Albaraka Türk'ü Ziraat Bankası takip ediyor. Ardından yüzde 1,04'le Finansbank, yüzde 1,05'le Akbank, yüzde 1,06'yla Türkiye Finans, yüzde 1,09'la İş Bankası geliyor. 


Vakıfbank'ın uyguladığı faiz oranı yüzde 1,12, Abank'ın yüzde 1,13, Anadolubank'ın yüzde 1,14, Şekerbank'ın yüzde 1,19 ve Garanti Bankası'nın ise yüzde 1,24. 


Ardından yüzde 1,25'le Tekstilbank, Halkbankve HSBC geliyor. En yüksek konut kredisi faiz oranından önce ise yüzde 1,29'la TEB ve ING Bank bulunuyor. En yüksek faiz oranı ise Fibabanka'ya ait. Fibabanka'nın faiz oranı yüzde 1,45 olarak belirlendi. 


Kübra GENÇ/Emlakkulisi.com


Geri Dön