16 / 06 / 2024

Konut kredisi peşinatına devlet desteği nasıl yapılacak?

Konut kredisi peşinatına devlet desteği nasıl yapılacak?

Konut sahibi olmak isteyen kimselere, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı açıklamalara göre birtakım devlet desteği yapılacak. Peki, konut kredisi peşinatına devlet desteği nasıl yapılacak? İşte şartlar..Konut kredisi peşinatına devlet desteği nasıl yapılacak?

Konut sahibi olmak isteyen kimselere, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı açıklamalara göre birtakım devlet desteği yapılacak.


Bu kapsamda, %75'lik kısma kredi kullanılması durumunda %25'lik için biriktirilen paraya devlet yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacak.


Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı açıklamalara göre, konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan her hesaba, devlet yüzde 15-20 nispetinde katkıda bulunacak. Peki, konut kredisi peşinatına devlet desteği nasıl yapılacak?


Buna göre, "Ben konut almak için para biriktiriyorum" diyen bir vatandaş, bankada bir hesapta para biriktirmeye başlarsa konut aldığı anda hesapta ne kadar biriktirmişse devlet ona yüzde 15 katkıda bulunacak. 


Bunun için hesabın "Ama konut almak" şartıyla açılmış olması gerektiğini dile getiren Başbakan Ahmet Davutoğlu konuyu şu şekilde örneklendirdi: 


"Sizin yüzde 25 peşinatı yatırmak için biriktirdiği o para, 50 bin liraysa yüzde 15'i nispetinde ona katkıda bulunulacak. Böylece, 57 bin 500 lira olacak. 100 bin liraysa 15 bin lira. Devlet onu verecek. Böylece tasarrufu teşvik anlamında da peşinatları kolay yatırmak anlamında da teşvik mahiyeti taşıyacak." 


Konut kredisi peşinatına devlet yardımı kararı!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com
Geri Dön