26 / 02 / 2024

Konut satışları 'koronavirüs' engeline takılmayacak!

Konut satışları 'koronavirüs' engeline takılmayacak!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında gayrimenkul sektöründe de önlemler alınıyor. Buna göre, satılık mülkleri video ile pazarlarken; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün kararıyla işlemler online olarak gerçekleşiyor.Gayrimenkul sektörü, düşen faizlerin de etkisiyle canlılığını koruyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun son açıkladığı verilere göre, şubat ayında ülke genelinde toplam 118 bin 753 konut satışı gerçekleşti.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre; ipotekli (kredi kullanılarak yapılan) konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 392 yükselerek 43 bin 733 adede ulaştı. Sektör temsilcileri, koronavirüs tedbirleri kapsamında satılık mülkleri video ile pazarlarken; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün kararıyla işlemler online olarak yürütülüyor.

Bu kapsamda; 18 Mart’tan itibaren tapu dairelerine başvurular ‘Web Tapu’ sistemi üzerinden, işlem (randevu) talepleri de ‘Alo-181’ çağrı merkezi aracılığıyla veya ‘tkgm.gov.tr’ adresinden yapılıyor. Hâlihazırda en yakın randevular, nisan ayına veriliyor.

Adrese Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Hiçdurmaz, “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün her türlü işlemi ‘Web Tapu’ sisteminden yapabilmesi, tüketiciler için büyük kolaylık oluşturuyor. Önce kamu bankaları, sonrasında özel bankaların faiz oranlarında indirime gitmesiyle birlikte ivme kazanan gayrimenkul sektöründe satışlar, bu sayede koronavirüs engeline takılmayacak. Bu sistem ile vatandaşlar, devletin de yapmış olduğu ‘Evinde Kal’ çağrısına uymuş olacak. Sadece işlem için verilen randevu saatinde, imza için tapu dairesine gidilecek. Sistemden vatandaşların da çok memnun oldukları görülüyor. Bankaların da müşterilerine, şubeye gitmeden birçok işlemi internet üzerinden yapabilme imkânı vermesi, sektörün olumsuz etkilenmemesi için güzel bir adım” diye konuştu.

Koronavirüs gayrimenkul satışlarını nasıl etkileyecek?

Web Tapu sistemi nasıl işliyor?

Web Tapu kullanıcı sayısı koronavirüs tehlikesinden sonra arttı!


Geri Dön