24 / 04 / 2024

Konut sektöründe günlük kiralama tartışması!

Konut sektöründe günlük kiralama tartışması!

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, günlük, haftalık, hatta saatlik ev kiralamalarına yasak getirilmesi için girişimlerde bulunacağına vurgu yaptı.Pandemi ile birlikte büyük bir göç dalgasına maruz kalan Bodrum başta olmak üzere Muğla'nın birçok ilçesinde, gayrimenkul birim fiyatları ve yıllık artış oranı Türkiye'nin zirvesine oturdu. Bodrum’da son bir buçuk yılda 2-3 kat artan kira fiyatları, özellikler dar gelirli vatandaşları zor durumda bırakıyor. 

 Konut sektöründe günlük kiralama tartışması!

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE ÇAĞRI YAPMIŞTI

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili kiralık konut sahiplerine seslenerek şu ifadelere yer vermişti:

“Değerli mal sahipleri, ödeyebildikleri kirayı beğenmediğiniz için evlerinizi kiralamadığınız insanların; çocuklarınızı veya torunlarınızı eğiten öğretmenler, hastalandığınızda muhtaç olacağınız sağlık görevlileri, can ve mal emniyetiniz için canlarını ortaya koyan emniyet görevlileri, adalet için hizmet veren adliye çalışanları, gün içinde birçok ihtiyacınızı karşılayan memurlar, esnaflar ve çalışanları olduğunu unutmayın. Bodrum hayatını ayakta tutan bu insanların size uygun gelmeyen ödeme güçleri onların tercihi değil, ülkenin ekonomisini yönetenlerin eseri. 

 Konut sektöründe günlük kiralama tartışması!

BODRUM’UN YÜKÜ KİRAYI ÖDEYEMENLERİN SIRTINDA

Özetle demek istediğim, sizin talep ettiğiniz kiraları ödeyebilenler değil, ödeyemeyenler taşıyor Bodrum’un tüm yükünü sırtlarında. Dolayısıyla bu insanlara değer vermemek, bu insanları küçümsemek, Bodrum’a değer vermemek, Bodrum’u küçümsemektir çünkü Bodrum bu insanlardır. Size hayalinizdeki kirayı ödeyebilenler değil. Bu sözlerim tabii ki, ultra lüks konutların sahiplerine değil. Zaten ödeme güçlerine göre konut bulamayan insanların derdi, lüks konutlarda oturmakta değil. Onlar, asgari ihtiyaçlarını karşılayacak evlerde oturmak istiyor ama o evlere de siz asgari 5-6 bin lira istiyorsunuz. Üstelik 6 aylık veya bir yıllık kira da peşin olmak şartıyla. Sizlerden ricam, bu gerçekler doğrultusunda davranarak, evlerinizi Bodrum’un sırtında yaşayanlara değil, Bodrum’u sırtında taşıyanlara kiralamanızdır. Çünkü bu insanların ev bulamadıkları için yaşayamadıkları bir Bodrum, yaşanılmaz bir Bodrum olacaktır” demişti.

 Konut sektöründe günlük kiralama tartışması!

BAŞKAN ARAS YASAKLAMA İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAK

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün sosyal medya hesabından gerçekleştirdiği açıklamada günlük, haftalık, hatta saatlik ev kiralamalarına yasak getirilmesi için girişimlerde bulunacağına vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi, hiçbir nedenle izah edilemeyecek kadar yükselen konut kiraları konusundaki rahatsızlığımı açıkça belirtmiştim ve kiralık konut sahiplerine sizlerin huzurunda seslenerek, fahiş kira taleplerinden vazgeçmelerini talep etmiştim. Bugün bu konuda bir adım daha atarak, konut kiralarının akıl almaz rakamlara yükselmesindeki en büyük neden olan günlük, haftalık, hatta saatlik konut kiralama konusundaki düşüncemi sizlerle paylaşacağım ve ardından, yasaklanması için gerekli yasal girişimlerde bulunacağım. 

 Konut sektöründe günlük kiralama tartışması!

EVLERİ OTEL GİBİ İŞLETİP GÜNLÜK KİRALIYORLAR

Ülkemizin birçok yerinde ve Bodrum’da günlük, haftalık, hatta saatlik bile kiralanmaya başlayan konutlar, kimlik bildirimi yönünden oluşturdukları asayiş riski, yasal konaklama tesisleri ile haksız rekabete girerek turizme darbe vurmaları ve neden oldukları vergi kaybı nedeniyle sadece Bodrum için değil, bulundukları her yer için, sakıncalıdır. Aylık en fazla 2000-2500 lira civarında kira alınabilecek nitelikteki evlerini otel gibi işleterek günlük 250-300 TL’den başlayan fiyatlarla kiralamaya başlayanların sayesinde Bodrum’u sırtında taşıyanlar, sokakta kalmak üzere. Ve biz, bu durumun seyircisi değil, engelleyicisi olmaya kararlıyız çünkü içlerinde kimin yaşadığı bile belli olmayan konut görünümlü saatli bombalar, bence Bodrum’da kesinlikle olmamalılar. Sizce?”

Vatandaşlar fahiş kira için çözüm bekliyor!

Kiralık ev krizi nasıl çözülecek?


Geri Dön