17 / 04 / 2024

Konut sigortasında hangi hizmetlerden yararlanılabilir?

Konut sigortasında hangi hizmetlerden yararlanılabilir?

Konut sigortası bir evde meydana gelebilecek birçok olumsuzluk sonrasında oluşan hasarları giderir. Bu yüzden konut sigortası, Türkiye'de sigorta türlerinde en çok uygulananlar arasında yer alıyor.Konut sigortası bir evde meydana gelebilecek birçok olumsuzluk sonrasında oluşan hasarları giderir. Bu yüzden konut sigortası, Türkiye'de sigorta türlerinde en çok uygulananlar arasında yer alıyor. 

Konut sigortasını uygulayan kurumlar evde meydana gelebilecek sorunların haricinde sağladıkları ek hizmetlerle cihaz bakımı hizmetleri de sunabiliyor. Klima temizliği, kombi bakımı, kalorifer petek temizliği, halı yıkama gibi farklı hizmetlerden yararlanmak için sigorta firması tarafından hazırlanan poliçedeki ifadeler dikkatli belirtilmeli. Klima, kombi, kalorifer petekleri ve halı yıkama için sağlanan hizmetler her yıl yeni poliçe zamanında yeniden poliçeye dahil edilebiliyor.

Konut sigortasında hangi hizmetlerden yararlanılabilir?

Konut sigortasının karşılamadığı zararlar hangileri?

Konut sigortasıyla, hırsızlık, yangın, deprem, su baskını gibi hasarların yanı sıra ek teminatların da poliçe kapsmına dahil edilmesiyle birlikte evde olabilecek ve oluşması muhtemel olan zararlar güvenceye alınmış oluyor.

Konut sigortası kapsamındaki genel şartara göre, uygulanan sigorta tarafından karşılanmayan hasarlar şu şekilde:

Konut sigortasında hangi hizmetlerden yararlanılabilir?

1- Savaş ve savaşın neden olduğu her türlü olay, istila, yabancı düşman hareketleri, iç savaş, isyan, ihtilal, ayaklanma ve bunların getirdiği askeri hareketler nedeniyle meydana gelen olaylar  

2- Herhangi bir nükleer yakıttan ya da nükleer yakıtın yanması sonucunda nükleer atıklardan meydana gelen bütün durumlar. Radyasyonların veya radyo-aktivite bulaşmalarının sonucunda gerçekleşen askeri ve inzibati önlemlerin oluşturduğu zararlar  

3- Kamu otoritesi tarafından sigortalı varlıklar üzerinde gerçekleştirilecek tasarruflar gerekçesiyle oluşan tüm hasarlar  

4- Sigortalı varlıkların -yangın haricinde- kendi kusurlarından veya kendi bünyelerinde yaşanan bozulmalar nedeniyle meydana gelen hasarlar.

5- Sigortalı varlıkların -yine yangın haricinde- işlenmek üzere veya başka bir sebeple ateşe tutulmasından, ateş bulunan bir yere atılmasından kaynaklanan veya ısıtma, aydınlatma, ütüleme aletleri, lamba, sigara, mum ve benzeri şeylerle temasa geçmesiyle oluşan durumlar.

6- Elektrikle çalışan her türlü motor, elektronik alet, cihaz, tesisat ve kordonlarının kısa devre, topraklama, voltaj iniş çıkışları nedeniyle ortaya çıkan tüm durumlar.

7- Alçak basınç nedeniyle kapların içeri doğru çökmesi, yırtılması, benzeri şekilde deformasyonu, yıpranması, santrifüj kuvvetler ve mekanik olaylar nedeniyle sigortalı cihaz ya da motorlardaki zararlar. 

Konut sigortasında hangi hizmetlerden yararlanılabilir?

Konut sigortasında ek teminatlar neler?

Grev, lokavt, kargaşalık, halk hareketleri ve kötü niyetli haller : Bu tür durumların meydana getireceği zararlar konut sigortasındaki ek teminatlarla güvence edilebilyor. Her birhasarda, hasar tutarının yüzde 5'i oranında muafiyet mevcut. 

Cam kırılması, ferdi kaza, yardım hizmetleri, dahili su, araç çarpması, duman, kira kaybı, enkaz kaldırma şeklinde ek güvenceler bulunuyor. 

Konut sigortasına talep 3 kat arttı!

Afetler sonrası konut sigortasına talep patladı!

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com


Geri Dön