20 / 04 / 2024

Konut sitesi aidatları yüzde 50 arttı! Ankara'da aidatlar 10 bin TL'ye kadar yükseldi!

Konut sitesi aidatları yüzde 50 arttı! Ankara'da aidatlar 10 bin TL'ye kadar yükseldi!

Ankara'da konut site aidat artışlarının genel olarak İstanbul ile benzer seviyelerde, yaklaşık yüzde 50 oranlarında olduğunu belirten EVA Gayrimenkul Değerleme’den Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, Ankara'da aidatların 10 bin liraya kadar yükseldiğini açıkladı. EVA Gayrimenkul Değerleme’den Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, Ankara’da konut sitesi aidat bedellerinim hızla yükseldiğini belirtti. Ankara'da da aidat artışlarının genel olarak İstanbul ile benzer seviyelerde, yaklaşık yüzde 50 oranlarında olduğunu gözlemlendi. 

Konut sitesi aidatları yüzde 50 arttı! Ankara da aidatlar 10 bin TL ye kadar yükseldi!

SİTE AİDATLARI 10 BİN LİRAYA KADAR YÜKSELDİ

Çankaya ilçesinde, 100 metrekarelik daire başına ödenen ortalama aylık aidat tutarının 1.750 lira olurken, lüks konut markalarında bu rakam 10 bin liraya kadar çıkıyor. Gölbaşı'da ortalama aidat tutarı 1.100 lira, Yenimahalle'de 750 lira, Etimesgut'ta ise 700 lira civarında.

Ankara genelinde, tekil konut binalarında ve eski apartmanlarda aidat ortalaması 200 TL bandında seyrederken,
markalı konut projelerinde aidatlar 5 bin lira ile 10 bin lira arasında değişkenlik gösteriyor. Lüks sitelerde ise daire başına düşen aidat tutarları daha yükselebiliyor. 

SİTE SAKİNLERİ TOPLANTILARA MUTLAKA KATILMALI

Aidatlar belirlenirken, site ve apartman sakinlerinin katılımı, yönetim toplantıları ve genel kurullar için fazlasıyla önem taşıdığını da sözlerine ekleyen Bal. “Kat maliklerinin, aidat konusundaki endişelerini ve önerilerini açıkça ifade etmeleri, yönetimin daha etkin bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır.

Birlikte alınacak kararlar, site veya apartmanın mali durumunu olumlu yönde etkileyecektir. Son araştırmalar, apartman ve site sakinlerinin toplantılara katılım oranlarında belirgin bir artış olduğunu göstermektedir. Bu artış, katılımcıların mali konulardaki farkındalığının arttığını ve topluluklarına daha fazla katkıda bulunma isteğini yansıtıyor.

Konut sitesi aidatları yüzde 50 arttı! Ankara da aidatlar 10 bin TL ye kadar yükseldi!

Ayrıca gider kalemlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi, maliklerin sorumlu bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olacaktır. Yüksek bulunan gider kalemleri, malikler tarafından yönetimle paylaşılmalı ve nedenleri sorgulanmalıdır.

Bu sayede gereksiz veya lüks harcamalar belirlenerek buna yönelik düzenlemeler yapılabilir.” şeklinde konuştu.
Önerilerde de bulunan Bal, “Bizim önerdiğimiz aslında yasal bir düzenleme var, binalarda kullanılmayan çatı gibi ortak alanların dönüştürülerek kiraya verilmesi ve sitelere gelir olması gibi, bu durum aidat yüklerini de azaltacaktır.

Ayrıca kira gelirinden devlet vergi alacağından devlet içinde bir gelir olacaktır. Ancak bu yapabilmek için yasal düzenleme gerekmektedir. Yönetimleri, apartman ve site sakinleri ile sürekli diyaloğu korumaya özen göstermeli ve belirli aralıklarla toplantılar düzenleyerek kararları net ve açık bir şekilde sakinlere sunmalıdırlar.

Gelen görüş ve yorumları değerlendirerek iletişim dinamiğini güçlü tutmak, sakinlerin memnuniyetini artırmada önemli bir etkendir. Ancak 24 saat güvenlik, site sosyal alanlarından ücretsiz yaralanma gibi hizmetlerin tekrar değerlendirilmesi gerekli.

Artan İşgücü maliyeti, elektrik ve diğer maliyetler aidatlara ister istemez yansıyor burada yönetimleri suçlamak en kolay yol. Aidatları düşürmek istiyorsa bina yönetimleri biraz standartları, yeni normale ayak uyduracak şekilde aşağı çekmeleri gerekecek gibi duruyor.” dedi.

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Ödenmeyen konut sitesi ve apartman aidatı borcundan kim sorumlu?

'Bu aidatlarla yaşamak mümkün değil'! Konut sitelerinde yaşayanlar fahiş aidatlara karşı ne yapabilir? 

Konut sitelerinde yaşayanlardan tepki: Aidatlar yüzünden kendi evimizde kiracı olduk!

Geri Dön