22 / 07 / 2024

Konuta üniversite zammı

Konuta üniversite zammı

Sonbaharın gelişiyle İstanbul emlak piyasasındaki canlılık arttı. Özellikle üniversitelerin olduğu semtlerde satılık ve kiralık konut fiyatları fırladı. Kiralık evlerde artış yüzde 20 ile 70, satılık konutlarda ise yüzde 20 ile 130'u buluyor. Üniversiteli


İstanbul'da üniversitelere yakın semtlerde fiyatlar fırladı Artış kirada yüzde 70'i, satılık dairelerde yüzde 130'u buldu.


Sonbaharın gelişiyle İstanbul emlak piyasasındaki canlılık arttı. Özellikle üniversitelerin olduğu semtlerde satılık ve kiralık konut fiyatları fırladı. Kiralık evlerde artış yüzde 20 ile 70, satılık konutlarda ise yüzde 20 ile 130'u buluyor. Üniversiteli semtlerde kiralar 500 YTL'den, satılık ev fiyatları 90 bin YTL'den başlıyor.


Konuta 'üniversite' zammı


Yer değiştirmeler arttı, İstanbul emlak piyasasında fiyatlar tırmandı. Üniversitelere yakın semtlerde 2006'ya göre kiralık daireler % 20-70, satılık daireler % 20-130 daha pahalı.


Sonbaharın gelişiyle İstanbul emlak piyasasında hareketlilik başladı. Üniversitelerin açılacak olması nedeniyle Anadolu'dan gelen öğrencilerin kiralık piyasasını hareketlendirdiği bu dönemde, evlerini değiştirenlerin de sayısı arttı.


'TALEP ERTELENMİŞTİ'


Özellikle üniversitelerin bulunduğu bölgelerde kiralık dairelerde geçen yıla göre yüzde 20'lerden yüzde 70'lere, satılık dairelerde yüzde 20'lerden yüzde 130'lara varan oranlarda fiyat artışı yaşandı. 100 metrekare kiralık daire fiyatları Avcılar ve Fatih'te 500, Beşiktaş'ta 800, Mecidiyeköy, Göztepe ve Kadıköy'de 650, Bostancı'da 750 YTL'den başlıyor. RE/MAX Türkiye İş Geliştirme Yöneticisi Ebru Karahan, her yıl eylül döneminde emlak piyasasında fiyatların arttığını belirterek, "Eylül ve ekim ayları üniversitelerin açılmasının yanı sıra ev değiştirmelerin de yoğun olduğu bir dönem. Ayrıca seçim nedeniyle talepler ertelenmişti" diye konuştu. İstanbul'da fiyatların hiçbir zaman geri gitmediğine dikkat çeken Karahan, ancak öğrencilerin daha yoğun olduğu bölgelerde fiyat artışlarının daha yüksek olabildiğini ifade etti.


'Önceki yıllardan durgun'


CENTURY 21 Türkiye Operasyon Müdürü Barış Birol, bu dönemde kiralama oranının satın almaya göre çok daha fazla arttığını söyledi. Emlak işlemlerinde kiralıkların payının yüzde 40 olduğunu belirten Birol, "Sonbaharda bu oran yüzde 50'ye çıkıyor. Aslında bu dönemde satışlar da belli oranda arttığı için denge sağlanıyor. Bu yıl Ramazan'ın etkisiyle eylül ayı önceki yıllara göre daha durgun geçiyor" dedi. Birol, üniversite döneminin başlamasıyla özellikle Göztepe, Avcılar, Fatih, Beşiktaş, Bahçeşehir gibi bölgelerde hareketlilik yaşandığını kaydetti.


Merkezin dışına çıkmaya başladılar


İSTANBUL Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, "Üniversitelerin yoğun olduğu bölgelerdeki binaların eski olması nedeniyle, öğrenciler ve aileleri artık şehir merkezinin dışındaki konutları tercih etmeye başladı" dedi. Çocuğu özel üniversiteye giden ailelerin daha çok konut satın alma yönünde hareket ettiğini anlatan Ateş, "Bu kesim yüzde 1-2'yi geçmiyor" şeklinde konuştu.


Gençlere tavsiyeler


* Öncelikle ev sahibine güven vermek şart. Bu nedenle aileden bir büyüğün de görüşmeye gelmesinde fayda var.


*İstanbul trafiği mutlaka hesaba katılmalı. 'Fiyatı uygun' diye okuldan uzak bölgeler tercih edilmemeli.


*Binanın deprem yönetmeliğine uygun yapılmış olmasına dikkat edilmeli.


*Kapora emlakçıya değil, anlaşma sonrası ev sahibine verilmeli.


*Sözleşmeye depozitonun son ay verilen kiraya ekleneceği yazılmalı.*Dairenin önceden borcu olup olmadığı kontrol edilmeli.


(Takvim) 


 


Geri Dön