21 / 07 / 2024

Konutta dövizle satış sıkıntısı yaşanıyor!

Konutta dövizle satış sıkıntısı yaşanıyor!

Türk ekonomisinin lokomotif gücü olan inşaat sektörünü güçlendirmek amacıyla atılan adımlar sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılanırken, vatandaşın gayrimenkul sahibi olmasının önündeki engelin başında dövizle satışların geldiği bildirildi.
Türk ekonomisinin lokomotif gücü olan inşaat sektörünü güçlendirmek amacıyla atılan adımlar sektör temsilcileri tarafından olumlu karşılanırken, vatandaşın gayrimenkul sahibi olmasının önündeki en büyük engelin başında dövizle satışların geldiği bildirildi. 


Gayrimenkul sektöründe hizmet veren Onursal AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı, Gayrimenkul Uzmanı Onur Öngün, konut alacaklara yapılacak yüzde 15'lik devlet desteğinin sektör ve ekonomiye çok ciddi katkı sağlayacağını kaydetti. Bu tarz teşviklerden önce piyasalardaki haksız kazançların önünü kesecek birtakım düzenlemelerin de zorunlu olduğunu bildiren Öngün. şunları söyledi: "Bunların başında belki de çok sayıda kişi ve kuruluşun kanıksadığı dövizle gayrimenkul satışı geliyor. Özellikle Anadolu'da konut başta olmak üzere gayrimenkulların önemli bölümü ya euro ya da dolarla alınıp satılıyor. Bir kere neredeyse yiizde 80-90"ı yerli tedarikçilerle inşa edilen konutun dövizle alınıp satılması son derece mantıksız."


Ankara Başkent


Geri Dön