18 / 07 / 2024

Konutta geri dönüşüm, amortisman süresi nedir? Nasıl hesaplanır?

Konutta geri dönüşüm, amortisman süresi nedir? Nasıl hesaplanır?

Konut almak isteyenler için önemli bir veri olan amortisman süresi, doğru yatırım yapmak isteyenler için mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Peki amortisman süresi nedir, amortisman süresi nasıl hesaplanır?
Gayrimenkul piyasasındaki durgunluk, özellikle elinde peşin parası olanlar için bir fırsat dönemi olarak görülüyor. Peki konut yatırımı yaparken nelere dikkat etmeli, ödenen paranın geri dönüşümü nasıl hesaplanmalı. Satın  alınan konutun kiraya verilmesi halinde satış fiyatının kaç yıl içinde geri kazanılabileceğinin hesaplanması olan amortisman konut alırken önemli bir veri. Süre ne kadar kısa ise yatırımın o kadar iyi olduğu anlamına geliyor.

Toprak yatırımcısı Arif Güdül, hisseli tarla alınır mı diye soran bir takipçisine hisseli tarla ve arsa yatırımlarını tavsiye etmediğini belirterek, nedenlerini tek tek açıkladı. Arif Güdül https://x.com/arifgudulcom  X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları anlattı.

İŞTE O PAYLAŞIM 

Geri Dönüşüm (Amortisman) Süresi Nedir?

✔Konuta yatırım yapan kişilerin bu yatırım tutarını konuttan elde ettikleri değer ve kira kazancı gibi gelirlerle geri kazandıkları süreye amortisman süresi adı verilmektedir.

✔ Bu süre kârlı bir yatırımdan söz edilebilmesi için çok önemlidir. En kârlı yatırıma imza atmak isteyen kişilerin amortisman süresi olan bölgeleri tercih ederek konut yatırımına imza atmaları gerekir.

✔ Yatırım amaçlı daire almak isteyen kişilerin ilk olarak amortisman süresi hesaplaması yapmaları önerilirken bu sayede doğru bir yatırım yapılıp yapılmadığının belirlenmesi sağlanır.

Konut veya İşyeri Yatırımı Geri Dönüş Süresi Nasıl Hesaplanır?

✔ Yatırım yapmadan önce geri dönüş süresi hesaplaması yapmak isteyen yatırımcının tek yapması gereken satın aldığı konutun alış bedeli ile bu konuta ait olan aylık kira tutarını bölmesidir.

✔ Örneğin 250 bin liraya daire satın alan bir yatırımcı bu daireyi 600 liradan kiraya veriyorsa bu durumda 250 bin lira / 600 lira = 416,6 ay sonucu elde edilir.

✔ Bunun da yıla bölünmesi ile beraber bu dairenin amortisman süresi olarak 34 yıl sonucu ile karşı karşıya kalınır.

✔ Ancak bu süre zarfında dairenin fiyatının da artacağı ve buradan da amortisman süresinin kısalacağı unutulmamalıdır.

✔ Başarılı bir konut yatırımı için dikkat edilmesi gereken husus yüksek fiyatla kiraya verebileceğiniz bir taşınmazı mümkün olan en ucuz fiyatla satın almak olmalıdır.

Dar gelirliye aylık 20 bin TL taksitle konut müjdesi! Resmen açıklandı!

Kafalar karıştı! 1 Temmuz’dan sonra kiralar ne kadar artacak? Yılda kaç kez artış olacak?

Düşük faizli kredi kampanyasıyla konut fiyatları yine ralliye başlar!

 

 

 

 


Geri Dön