24 / 04 / 2024

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi için son gün 31 Mart!

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi için son gün 31 Mart!

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tapu harcı ve KDV indirimi 31 Mart 2019 tarihi itibariyle sona erecek.“Konut, İşyeri, Mobilya ve Bazı Taşıtların Teslimlerinde Uygulanan KDV İndirimi, Bazı Araç ve Otomobiller ile Beyaz Eşyalar ve Elektrikli Küçük Ev Aletlerinde ÖTV İndirimi ve Tapu Harçlarında Uygulanan İndirimin Süre Uzatımına İlişkin Karar”  Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Konut almak isteyen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği tapu harcı ve KDV indirimi 31 Mart 2019 tarihi itibariyle sona erecek.

Tapu harcı indirimi

Konut ve iş yerleri için uygulanan indirimi ile tapu harçları yüzde 3 olarak hesaplanmaya devam edilecek. 

300 bin lira değerindeki bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere toplamda 12 bin lira harç ödemesi yapılıyordu. İndirim ile bu ev için 4 bin 500 lira alıcı, 4 bin 500 lira satıcı olmak üzere toplamda 9 bin lira harç ödemesi yapılacak. Böylece toplam 3 bin lira kar edilecek.

KDV indirimi

Konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8 olarak tahsil edilmeye devam edilecek.  

500 bin TL değerindeki bir evin yüzde 18 KDV ile satıldığı düşünüldüğünde vatandaşın indirim öncesi bu eve 90 bin TL KDV ödenirken, indirimle 40 bin TL tahsil edilecek. İndirim kampanyası vatandaş ile 50 bin TL kar etmeye devam edecek.

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi kalıcı olacak mı?

Konutta 2019 fırsatları!

 
 


Geri Dön