25 / 07 / 2024

Konutta

Konutta

Emlak satışına “Önce dene sonra satın al” modeli başlıyor. Yeni ugulama ile alınmak istenen ev bir yıllığına kiralanarak test ediliyor... 
Konut sektöründe yeni bir model başlıyor."Önce dene sonra satın al" modeli ile satın alınmak istenen ev bir yıllığına kiralanarak test etme imkanı sunuluyor. Bir yılın sonuna kiracı evi beğenirse ve almak isterse, atın alma kararından sonra ödenen kira tutarı da konut bedelinden düşüyor. 

Konutta

Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü "Önce dene sonra satın al" modelini değerlendirdi. Karar Gazetesi'nde yer alan habere göre, Özlü, "İnsanlar kararsızlıklarını aşmak ve doğru evi bulmak için tıpkı bir araç dener gibi almak istedikleri evleri de deneyimleme şansı arıyorlar. Geliştirilen modelle bu fırsat, ev sahibi olmak isteyenlere verilmeye başlandı. Ev satın almak isteyenler önce o evi kiralayarak bir yıl boyunca test edebilecekler. Beğendikleri takdirde de kira bedeli düşülerek evi satın alma yoluna gidebilecekler" dedi. 

Özlü sözlerine şu şekilde devam etti; "stanbul ve diğer büyük şehirlerde yaklaşık 800 bine ulaşan konut stoku artmaya devam edince, geliştirilen bu model bir çözüm olarak görülmeye başlandı. Bugün bir yıllık kira şartıyla aylık bin TL’den 6 bin TL’ye kadar kira bedeli olan konutları önce kiralayarak deneyebilme ve daha sonra satın alabilme imkanı var. Bu aynı zamanda yatırımcılar için büyük bir fırsat"

"Önce dene sonra satın al" modelinin piyasaları hareketlendireceğini ifade eden Özlü, "Uzun zamandır satılamayan büyükşehirlerdeki konut projelerine bu modelle gün doğdu diyebilirim" dedi. 


Geri Dön