20 / 07 / 2024

Konutta şirketlerinden son kampanyalar!

Konutta şirketlerinden son kampanyalar!

İnşaat şirketleri konutta durgunluğun aşılması ve taleplerin ertelenmemesi için yeni çareler arıyor. 'Şimdi al bir yıl sonra öde' formülü bunlardan biri. İstanbul'da teslim aşamasında olan 3 lüks konut projesinde başlatılan uygulama ile peşinat ya da taks
Emlak piyasalarında seçim belirsizliği ve faizlerin yüksekliğinin başlattığı durgunluğa, dünyada yaşanan mortgage krizi tedirginliğinin eklenmesi konut üreticilerini çözüm arayışına sevketti. Alıcıların nitelikli konuta ihtiyaç duyduğu halde taleplerini ertelediğini gören üreticiler, satışlarını ertelememek için eylül ayı ile birlikte alıcılara ödeme kolaylığı sunan kampanyalara girişti. Ağaoğlu, Emay İnşaat ve Yapı Endüstrisi'nin başını çektiği kampanyalarda 'şimdi al bir yıl sonra öde' seçeneği sunuluyor.

Konut sektöründe peşinat ya da taksit erteleme uygulamasını ilk olarak Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden  Kiptaş  ürettiği sosyal konutlarda hayata geçirmişti. Kiptaş ödeme gücü zayıf olanların hem taksit hem de kira ödememesi için halen sosyal konutlarda 18 aya kadar taksit erteleme imkanı tanımıştı. Böylece geçmiş yıllarda tüketicinin kredi kartı limitlerinin zorlanması nedeniyle perakende sektörünün bankalarla anlaşma yaparak hayata geçirdiği taksit erteleme-taksit atlatma uygulaması konut sektörüne de girmiş oldu.

Ağaoğlu ve Emay İnşaat teslim aşamasına gelen projelerindeki toplam bin 400 konut için bankalarla anlaşarak kampanya düzenlerken, Yapı Endüstrisi de henüz inşaatına başladığı 828 konutluk projede başlangıçta sadece peşinatın yatırılmasını yeterli gördü. Yapı Konut şirketi de kendi projesinde 'Önce al-sonra sat' sloganlı kampanyasında benzer bir uygulamaya yöneldi ve ürettiği Arkeon Evleri'nden konut alanların eğer kendi evini satarlarsa bir yıl boyunca taksit ödemeleri gerekmediğini açıkladı.

45 günde satışı tamamlarız

Kampanya sahibi şirketler sonuçlardan umutlu. Yapı Endüstrisi'nin Başkaşehir projesinde 3 günde 150 konut satılırken, kampanyaya pazar günü başlayan Emay İnşaat ve bir hafta önce başlayan Ağaoğlu'nun satış ofislerini de onlarca kişi ziyaret etti. Başkaşehir projesinin satış ve pazarlamasını üstlenen Konut Market Genel Müdürü Hakan Yener, projenin açıklanması ile birlikte haftasonunda 500 kişinin bilgi almak için satış ofisine geldiğini söyledi.

Yener, 'Böyle giderse 45 günde tüm projeyi satmış olacağız' dedi. Piyasaların 2 yıla yakın bir zamandır durgun olduğundan hareketle böyle bir kampanyaya başladıklarını anlatan Hakan Yener, piyasaların düzlüğe çıkacağına ve 2008 yılında altın çağını yaşayacağına inandıklarını ifade etti. Yener, 'Bu inancımızı da taksidi 2008 yılına erteleyen bu kampanya ile göstermek istedik' dedi.

Başakşehir'de inşaatına başlanan Başkaşehir projesinde müşteri konut bedelinin yüzde 30'u kadar peşinatı yatırması halinde, aylık taksit ödemeleri 12 ay sonra başlayacak. Hakan Yener kredi taksitlerini erteleten bankaların yardımıyla, bu sürenin 2 yıla kadar çıkabileceğini öne sürüyor.

Dünyadaki mortgage krizi tedirginliğinin Türkiye'deki durgunluğu artırabileceğini belirten Yener, 'Krizin derinliğini kimse tahmin edemiyor.

Az da olsa bizim pazarımızı da etkileyebilir ama krizler gelip geçicidir ve gayrimenkule uzun dönemli yatırım yapan da hep kazançlı çıkmıştır' dedi.

Mevduatımıza faiz almadık

Emay İnşaat'ta tamamlanan 400 konutluk projesi KentPlus Mimarsinan için iki alternatifli plan hazırladı. Yönetim Kurulu üyesi Hakan Çağlar, kampanya amacının emlakta yaz durgunluğunu aşmak olduğunu ve bu yöntemin kendilerine banka tarafından önerildiğini söyledi. Çağlar ilanın yayınlanmasının üzerinden iki gün geçmesine rağmen müşterilerden gelen ilginin umut verici olduğunu da açıkladı. KentPlus'ta hemen taşınmaya müsait konutları alanlar ya yüzde 20 tutarında peşinatı ödeyip taksitleri bir yıl sonra ödemeye başlayacak veya taşınır taşınmaz taksitleri ödemeye başlayacak, peşinatı ise 2008'de ödeyecek. Projede 46 metrekarelik en küçük daireler 110-125 bin YTL, 137 metrekarelik en büyük daireler ise 250-290 bin YTL fiyat aralığında satılıyor.

Ağaoğlu da Ataşehir'de inşa ettiği MyWorld projesinde 31 Ekim'e kadar başvurulması halinde müşterileri taksitleri 7 ay erteleyecek bir kampanyaya davet ediyor. Toplam bin konutu içeren bu uygulamada, konut bedelinin yüzde 25'ini peşinat olarak verenler tapusunu alıp eve hemen taşınabiliyorlar.

Ağaoğlu Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, araba gibi hediyeler vererek de tüketicinin cezbedilebileceğini ama bunu maliyeti artıracağı için tercih etmediklerini söyledi. Ağaoğlu 'Onun yerine bankada tuttuğumuz mevduata faiz istemedik, o faiz gelirini müşterinin alım gücünü artırmak için kullanmayı seçtik' dedi.

Bu arada Yapı Konut tarafından Kurtköy'de gerçekleştirilen Arkeon Evleri projesinde de 'Önce al-sonra sat' kredisi ile evini satıp yeni bir konut almak isteyenlere kampanya düzenleniyor. Arkeon Evleri'nde konut alanlar evlerini satarsa 1 yıl boyunca taksit ödemiyor. Ayrıca bu süre zarfında evini satanlar yüzde 2 erken kapama  komisyonunu ödemeden kredisini kapatma imkanına sahip oluyor. Projede fiyatlar 239 bin euro ile 481 bin euro arasında değişiyor. 2004'de yapımına başlanan projede 230 konut teslim edildi, yaklaşık 100 konutun satışı ise sürüyor.

Taksit erteleyen bankalar da var

Konutta taksit erteleme seçeneği halen kredi pazarında payını artırmak isteyen Denizbank ve Milleniumbank gibi bankalar tarafından da müşterilerine sunuluyor. Finans sektöründe uygulamaya öncülük eden Denizbank'ın Konut Finansman Bölüm Müdürü Barış Yılmazkaya, uygulamaya müşterileri ile birlikte karar verdiklerini söyledi. Yılmazkaya, 'Biz kendimizi para satan bir kuruluş olmaktan ziyade iş ortağı olarak görüyoruz. Bu nedenle bu tür durgunluk zamanlarında piyasanın nasıl canlandırılacağına ilişkin müşterimiz olan inşaat şirketleri ile birlikte oturup  düşünüyoruz ve farklı alternatifler geliştiriyoruz' dedi. Son bir yılda konut kredisinde pazar payını en fazla artıran iki bankadan biri olan Denizbank, ağırlıklı olarak Toplu Konut İdaresi ve Kiptaş'ın konutları olmak üzere toplam 30 projede, taksidi veya peşinatı erteleme seçeneğini sunuyor.

SELMA ŞENOL/REFERANS


Geri Dön