18 / 07 / 2024

Köprü ve viyadükler büyük depreme hazır

Köprü ve viyadükler büyük depreme hazır

Karayolları Genel Müdürlüğü, İstanbul ve çevresinde hizmet veren köprü ve viyadüklerin meydana gelecek olası büyük deprem öncesi bakım ve takviyelerini sürdürüyor.
Çalışmalar tamamlandığında köprü ve viyadükler, 1. Boğaz Köprüsü'ne 20 km uzaklıkta meydana gelebilecek 7.7 şiddetindeki bir depremde yıkılma riski taşımadan onarılabilir bazı hasarlarla birlikte hizmet vermeye devam edebilecek.

2008'de tamamlanacak

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, İstanbul ve çevresindeki otoyol, köprü ve viyadükler konusunda bir basın toplantısı düzenleyerek çalışmaları anlattı. Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nin de içinde bulunduğu önemli yapılarda bakım, onarım ve depreme karşı güçlendirme çalışmalarının sürdüğünü anlatan Turhan, 17 Ağustos depreminin ardından, İstanbul'daki köprü ve viyadüklerde ciddi hasarların oluşmadığını ve herhangi bir yıkılma riski olmadan hizmete devam ettiklerini belirtti. Turhan, "Çalışmaları, Birinci Boğaz Köprüsü'ne 20 km uzaklıkta olası 7.7 şiddetindeki bir depreme dayanacak dayanıklılığı sağlayacak şekilde sürdürüyoruz" dedi. Çalışmaların yüzde 35'inin tamamlandığını ifade eden Turhan, 2008 yılının Eylül ayında tamamının bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi. (Sabah)


Geri Dön