04 / 03 / 2024

KTKB'den ATM Sağlık Konya Yatırım'a 50 milyon avro kredi!

KTKB'den ATM Sağlık Konya Yatırım'a 50 milyon avro kredi!

Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası tarafından, YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ bünyesinde özel amaçlı kurulan "ATM Sağlık Konya Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi"ne 50 milyon avro kredi imkanı sağlandı.Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (KTKB) tarafından yapılan açıklamaya göre, KTKB, Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü'nün inşaatı ve işletmesine 50 milyon avro kredi veriyor. Kredi, kamu-özel sektör ortaklığı modeli olan YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından özel amaçlı kurulan "ATM Sağlık Konya Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi"ne sağlandı.


372 milyon avro toplam maliyetli proje, KTKB ile diğer çok taraflı kalkınma bankaları (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası) ve ticari bankalar (Unicredit, Siemens Bank) ile ortaklaşa finanse ediliyor. Bu proje, Türk hükümetinin özel sektör ile iş birliği içinde yürüttüğü 10 milyar dolarlık programının bir parçası olup ülke genelinde 26 binin üzerinde yeni yatak kapasiteli yaklaşık 30 yeni sağlık tesisinin oluşturulmasını amaçlıyor.


Açıklamada görüşlerine yer verilen KTKB Başkanı İhsan Uğur Delikanlı, Türkiye'nin stratejik önceliklerinden biri olan sağlık sektörünün geliştirilmesine büyük katkı sağlayacağını düşündükleri bu projeyi, banka benzeri finans kuruluşları ve ticari bankalarla birlikte desteklemekten dolayı gurur duyduklarını belirterek, "Konya projesi, 2015 yılı içerisinde katıldığımız Etlik projesi ile birlikte Türkiye'deki ikinci sağlık projemiz olacak" bilgisini verdi.


Proje ile yeni istihdam imkanlarının oluşturularak, Konya ile çevre illerde yaşayan vatandaşlara yüksek kalitede sağlık hizmeti sunulmasının mümkün olacağını aktaran Delikanlı, "Bu tür projeler, Hazine Müsteşarlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın başarıyla uygulamakta olduğu kamu-özel ortaklığı modelinin yeni bir örneği. Türkiye'de sağlık projeleri vasıtasıyla edindiğimiz kamu-özel ortaklığı modeli ile ilgili tecrübelerimizi bankamız hissedarı olan diğer ülkelerin geliştirecekleri benzer projeler için de uygulamaya hazırız" ifadelerini kullandı.


AA


Geri Dön