05 / 03 / 2024

Küçükçekmece'de yeşil sertifikalı kamu binasının temeli atıldı!

 Küçükçekmece'de yeşil sertifikalı kamu binasının temeli atıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, İstanbul Valisi, Milletvekilleri, Kaymakamlar, Küçükçekmece Belediye Başkanı, çok sayıda davetli ve Küçükçekmecelilerin katıldığı törenle ilk yeşil sertifikalı kamu binasının temeli atıldıİlk yeşil sertifikalı kamu binasının temeli atıldı


Küçükçekmece' de Türkiye'nin İlk Yeşil Sertifikalı Kamu Binası'nın temeli atıldı. 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Milletvekilleri, Kaymakamlar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, çok sayıda davetli ve Küçükçekmecelilerin katıldığı temel atma töreninde Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan bayraktar konştu:Türkiye, gelişiyor, kalkınıyor, dünyanın dikkatle izlediği çok önemli yatırımlar oluyor, sadece fiziki anlamda değil, demokrasi ve insan hakları anlamında da önemli gelişmeler oluyor. Bunu sizler yaptınız, bunun başlangıç noktası 1994 mahalli seçimleridir, siz Recep Tayyip Erdoğan'ı İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanı yaptınız; o ekip, o kervan Türkiye oldu, dünya oldu, hizmet olarak Türkiye'ye aktı. Bugün 800 milyar dolarlık GSMH ile dünyanın en büyük 16. ekonomisiyiz. Şimdi çevrecilikten bahsediyor olduk, 20 yılda bitmeyen kamu binası inşaatları vardı; şu anda Küçükçekmece'ye 2 yılda akıllı, doğa dostu bina yapıyoruz. Halkalı, eskiden çöplüğü ile anılıyordu; şu anda İstanbul'un en modern uydu kentlerinden biri oldu. İstanbul'da kentsel dönüşümü hep birlikte yapacağız, bunu yaparken sadece depreme dayanıksız binaları yıkıp yenilerini değil, binaların hepsini modern, enerji tasarruflu, izolasyonlu binalar olarak yapacağız. İstanbul'da depreme dayanıksız binaların hepsini elden geçireceğiz, çalışmalar yapılırken hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Türkiye'nin her yerinde bu dönüşümü yapmak zorundayız, bunun için halkın desteğine ihtiyacımız var; bu dönüşümü provake etmek isteyenlere prim vermeyin. İstanbul'da, söz verdiğimiz bütün adımları atıp hepsini yerine getireceğiz, bu bina İstanbul ve Türkiye'ye örnek olacaktır, hayırlı olsun


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Küçükçekmece'ye, oldukça modern belediye binası temelini attıklarını bundan sonra yapılacak kamu binalarına örnek teşkil edecek bir bina yapıldığını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.


Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz diyen Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay İstanbul'da geri dönüşüme en fazla önem veren belediyelerden biri olduklarını, ayda 70 ton plastik, 75 ton cam, 1515 ton kağıt topladıklarını ifade etti. Bunların dışında 1 ayda 28.000 ağacı kesilmekten kurtardıklarını belirterek aylık 472.000 TL'yi geri dönüşümle ekonomiye kazandırdıklarının da altını çizdi.Yeniay, temeli atılan bina ile ilgili olarak da şunları dile getirdi:


Türkiye'nin yeşil sertifikalı ilk kamu binası olma özelliğini taşıyacak çevre dostu belediye binası izolasyon, ısı yalıtımı, ışık kullanımı, enerji üretimi ile ilgili ciddi bir altyapıya dayanıyor. Bina, çevreye duyarlı, doğal kaynakların akıllıca kullanımı ve yeşil çatı özellikleri ile dikkat çekiyor. Yapı, gece enerjinin taşımalı olarak buz üretmesi sabah bu buzu kullanması gibi birçok ayrıntıya ve detaya da sahip. Bu bina, ülkemizde bir farkındalık yaratmıştır, son on günde Türkiye'nin birçok belediyesinden, kamu kurumundan telefon aldık, kendilerinin de buna benzer binalar yapmak istediklerini ifade ettiler, bu durum, ülkemizin geleceği için bizi umutlandıran bir gelişmedir.


Yeni Şafak


Geri Dön