25 / 05 / 2024

Kuruçeşme Arena yeniden satışta!

Kuruçeşme Arena yeniden satışta!

2 Eylül tarihinde satışa çıkarılmasına rağmen satılamayan Kuruçeşme Arena için yeni satış tarihi 1 Kasım 2010Son beş yıldır birçok organizasyona ev sahipliği yapan, en son Rihanna konseriyle bir kez daha ses getiren girişime imza atan Kuruçeşme Arena, yeniden icradan satışa çıkarıldı. Şu anda BKM tarafından işletilen Kuruçeşme Arena için belirlenen icradan satış bedeli 120 milyon 302 bin 240 TL. olurken icradan satışın yeri ise İstanbul 10. İcra Müdürlüğü olarak tayin edildi.

2005´te de icra gelmişti

Fenerbahçe Spor Kulübü´nün 1986-1989 yılları arasında başkanlığını yapan Tahsin Kaya´ya ait olan Kuruçeşme Arena arsası, daha önce de icra işlemleriyle karşı karşıya kalmıştı. Tahsin Kaya´nın Kayalar İnşaat şirketine ait arsa, borçları dolayısıyla 38 milyon 714 bin YTL tahmini bedel üzerinden 12 Eylül 2005´te satışa çıkarılmıştı. BKM tarafından işletilen Kuruçeşme Arena´nın yer aldığı arsa iki bölümden oluşuyor. 5 bin 381 metrekarelik kısım için 43 milyon 52 bin 640 TL belirlenirken, diğer parsel olan 9 bin 656 metrekare için belirlenen değer ise 77 milyon 249 bin 600 TL oldu. Arsa, 103 metrelik cephesiyle Boğaz´ın en iddialı noktalarından birinde yer alıyor.

Marriot talip olmuştu

Kuruçeşme Arena´nın bulunduğu arsa, otel imarına da açık. Bu yüzden otellerin de dikkatini çeken arsaya Marriot Otel Grubu, 2007´de 80 milyon dolarlık bir teklif götürmüştü.
Hatta, 210 odalık projesini bile hazırlayan grubun amacına erişememesinin nedeni ise Kaya´nın 80 milyon doların yüzde 15´ini peşin, geriye kalan kısmı ise beş yıl vadeyle ödeme planı olmuştu.
 
ARENA´YI 4 YILDIR BKM  İŞLETİYOR

Yer aldığı arsası icradan satışa çıkarılan Kuruçeşme Arena´yı 2006 başından beri BKM işletiyor. Turkcell, dört yıldan bu yana mekanın isim sponsorluğunu üstleniyor. Bu nedenle Turkcell Kuruçeşme Arena olarak anılan mekan, en son dünya çapındaki sanatçılardan Rihanna´nın konserininin adresi olmuştu.  Kuruçeşme Arena´da  Santana, Kylie Minogue, Sting ve Deep Purple gibi birçok ünlü isim sahne almıştı. Mekan, bu yıl da  Rihanna´nın yanı sıra pek çok sanatçıyı ağırlıyor.
 
İMARA AÇIK SON ARSALARDAN

İki parselde toplamda 15 bin metrekare büyüklüğe sahip olan gayrimenkul, Ortaköy ile Arnavutköy arasında Boğaz´ın kıyısında imara açık son arsalardan biri olduğu için son derece değerli. Tahsin Kaya, geçtiğimiz dönemlerde arsayı 140 milyon dolara satabileceğini açıklamıştı. İmar planlarına göre arsada biri 4, diğer ikisi de 3´er katla sınırlı toplamda 3 blok inşa edilebilir. İnşaat izni ise toplamda 8 bin 530 metrekare.
Milliyet

Konuyla ilgili basında çıkan diğer haberler

Kuruçeşme Arena ihalesi ertelendi, rayiç bedel 43 milyon TL'ye indi

İSTANBUL'UN ünlü konser mekanı Kuruçeşme Arena'nın arazisi, icradan 3'üncü kez satışa çıkarılmasına rağmen satılamadı. 2 Eylül'de İstanbul 10'uncu İcra Müdürlüğü tarafından yapılan satış, uygun bir alıcı bulunmaması nedeniyle iptal edildi. İcra Müdürlüğü, ihalenin tekrar 1 Kasım 2010'da yapılması kararını aldı. Arazinin açık artırmayı başlatacak rayiç değerinin 4'üncü kez yapılacak yeni ihalede 3'te 1 oranında düşürülerek 43 milyon TL'den başlaması öngörüldü.

Kuruçeşme Arena'nın 2 Eylül'de yapılan ihalesinde arazi satış değeri 120 milyon 302 bin 240 lira olarak belirlenmişti. Yetkililer, bu fiyatın tarafından yüksek bulunduğu ve ihaleye katılım olmadığı değerlendirmesini yapıyor. Otel imarına açık olan 15 bin metrekare¬lik Kuruçeşme Arena arazisinin inşaat izni 8 bin 530 metrekare. Arazinin satılması durumunda 90 milyon dolar edeceğini söyleyen Avrupa Yakası Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mehmet Keklik, "Boğaz'ın incisi bir yer için 43 milyon TL, 'bedava'. Kuruçeşme Arena'ya 1 Kasım'da yapılacak ihalede kesinlikle alıcı çıkması bekleniyor. Ancak çıkmazsa 10. İcra Müdürlüğü 5'inci ihale için 11 Kasım'a verdi" dedi. Daha önceki ihalelerde alıcı çıkmamasının nedeni olarak, arsa sahibi Kayalar İnşaat'ın Başkanı Tahsin Kaya'nın önerilen rakamları az bulması da gösteriliyor.
Vatan


Geri Dön