16 / 04 / 2024

MAN'ın eski fabrikası alışveriş merkezi olacak

MAN'ın eski fabrikası alışveriş merkezi olacak

Kale Endüstri Holding, İstanbul'un değişik bölgelerinde yer alan yaklaşık 350 dönüm büyüklüğündeki dört arsasında yeni gayrimenkul yatırımlarına hazırlanıyor.Kale Endüstri Holding'in elindeki en değerli arsalarının başında Topkapı Cevizlibağ'da E-5'in kenarında yer alan eski MAN fabrikasının arazisi geliyor. Holding, yaklaşık üç değişik parselden oluşan 44 bin metrekare büyüklüğündeki bu arsa ürerinde bir alışveriş merkezi ve rezidans projesi planlıyor.

Temelleri 53 yıl önce atılan ve İstanbul Güngören'de faaliyet gösteren Kale Endüstri Holding, başta kilit olmak üzere, çelik kapı, para kasaları ve pencere sistemleri üzerine üretim gerçekleştiriyor. Toplam yedi şirketi bünyesinde toplayan holdin bünyesinde yaklaşık 3 bin kişi çalışıyor. Holdingin amiral gemisi ise 1979 yılında üretime başlayan Kale Kilit. Kale Kilit'in üretim bölümünde şu anda bin 400'e yakın kişi istihdam ediliyor.

2002 yılında 200 yıllık bir Alman kilit fabrikası olan GTV'yi de bünyesine katan Kale Kilit, dünyanın 82 ülkesine ihracat gerçekleştiriyor. Kale Endüstri Holding'in kilit dışında bir başka uğraşısı da çelik kapı ve kasa üretimi. Holding'in bu alanda üretim yapan Kale Çelik Eşya Sanayi adında bir şirketi yer alıyor. Şirket, yılda 20-25 bin adet çelik kasa üretimine imza atıyor. Holding, geçtiğimiz yıl 50 milyon doları ihracat olmak üzere toplam 250 milyon dolarlık ciro gerçekletirdi. Holding, bu yılki ciro rakamını geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 oranında arttırmayı planlıyor.

Yıllardır üretim odalkı bir bir büyüme stratejisi izleyen Kale Endüstri Holding, önümüzdeki dönemde kendine yeni iş alanı olarak gayrimenkul sektörünü seçti. Holding bu amaçla geçtiğimiz nisan ayında Güngören'de 80 milyon dolara mal olan Kale Center adı ile yeni bir alışveriş merkezini hizmete açtı.

350 dönüm arsası var

Kale Center ile gayrimenkul sektörüne hızlı bir giriş yapan Kale Endüstri Holding, şimdi de İstanbul'un değişik bölgelerinde yer alan yaklaşık 350 dönüm büyüklüğündeki dört arsasında yeni gayrimenkul yatırımlarına hazırlanıyor.

Holding bünyesindeki Kale Yapı ve Ticaret AŞ'ye ait bu arsalar üzerinde konut, alışveriş merkezi ve otel gibi değişik gayrimenkul projeleri gerçekleştirmeyi planlıyor.

Kale Endüstri Holding'in elindeki en değerli arsalarının başında Topkapı Cevizlibağ'da E-5'in yanında yer alan eski MAN fabrikasının arazisi geliyor. Holding, yaklaşık üç değişik parselden oluşan 44 bin metrekare büyüklüğündeki bu arsa ürerinde bir alışveriş merkezi ve rezidans projesi planlıyor.

MAN'ın arazisine alışveriş merkezi

MAN Fabrikası'nın arazisini yaklaşık 13 yıl önce İş Bankası'ndan satın aldıklarını ifade eden Kale Endüstri Holding Başkan Yardımcısı Sedat Özgür,

“Bu arsanın yanında Yeşil Kundura'nın fabrikası ve de bir tekstil fabrikası daha vardı. Sonuçta biz bu iki araziyi de satın alarak MAN'ın arazisine kattık. Sonuçta 44 bin metrekare büyüklüğünde bir arazimiz olduşeklinde bilgi verdi.

Türkiye'nin belli başlı büyük inşaat firmalarından bu arsa konusunda ortaklaşa yatırım teklifi aldıklarına işaret eden Özgür, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu arsa üzerinde 150 milyon dolar tutarında bir bir alışveriş merkezi ve rezidans projesi düşündüklerini ifade etti.

Yeni gayrimenkul projeleri

Özgür, Kale Endüstri Holding'in önümüzdeki döneme ilişkin gayrimenkul yatırım planları hakkında ise şu bilgileri verdi:

Önümüzdeki dönemde Avcılar-Firuzköy'deki yaklaşık 40 dönüm arazimiz üzerine bir süper market projemiz bulunuyor. Biz kira alacağız.

Gürpınar'da 150 bin metrekare bir yerimiz var. Orayı da lüks konut projesi olarak değerlendirmeyi planlıyoruz. Burada 1.200-1.500 konut olacak bir proje olacak.

Bunun yanı sıra Güzelce'de 100 dönüm bir azimiz var. Orda da rezidans yapmayı planlıyoruz. Bu arazilerimizin bir takım imar sorunlarını tamamladıktan sonra mimarlık büroları ile görüşüp burlar ile ilgili projeler hazırlayacağız. Mütehhitlerle kat karşılığı olarak değerlendirmeyi planlıyoruz. KALE Center'in yanında 20 bin metrekare büyüklüğünde bitmiş bir binamız var. Burayı hastane, özel okul ve dersanelere kiralayabiliriz. Yine Çobançeşme mevkiinde oto galerilerin bulunduğu bir alanda 10 bin metrekarelik bir arazimiz bulunuyor. Burarayı da otel veya başka bir projede kullanacağız

 

KUTU

Silivri'de fabrika arsası arıyor

Kale Endüstri Holding, şu anda Güngören'de yer alan mevcut kilit, çelik kapı ve kasa fabrikasını taşımak için Silivri taraflarında yeni bir arazi arıyor.

Kale Endüstri Holding Başkan Yardımcısı Sedat Özgür, bu konuda şu bilgileri verdi:

“Silivri bölgesinde 100-150 bin metrekare büyüklüğünde bir arsa arıyoruz. Güngören'deki fabrikamızı buraya taşıyarak şehir içinden çıkmayı planlıyoruz. Eski fabrika arazimizi ise farklı gayrimenkul projeleri için değerlendirebiliriz.

(Ekonomist Dergisi Emlak Market Eki)


Geri Dön