18 / 04 / 2024

Marmaris Karacasöğüt iskele ihalesi ertelendi!

Marmaris Karacasöğüt iskele ihalesi ertelendi!

Kaçak olduğu iddiası ile eski iki muhtarın yargılandığı Marmaris' in Selimiye Mahallesi'ndeki yüzer iskele ile Karacasöğüt Mahallesi' ndeki iskelenin dünkü kiralama ihalesi son anda ertelendi.Muğla'nın büyükşehir olmasının ardından her türlü tasarrufu Muğla Çevre Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi'ne (MUÇEV) devredilen ve kaçak olduğu iddiası ile eski iki muhtarın yargılandığı Marmaris'in Selimiye Mahallesi'ndeki yüzer iskele ile Karacasöğüt Mahallesi'ndeki iskelenin dünkü kiralama ihalesi son anda ertelendi. İhalenin ertelenme gerekçesi ise açıklanmadı. 


Ramazan ayına denk gelen 2006 yılı Ekim'inde Marmaris'in Bördübet Mevkisi'ndeki Golden Key Otel'e yerleşen dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tatilini uzatarak Ramazan Bayramını da Marmaris'te geçirdi. 


Erdoğan, 30 kişilik bir grupla, temiz denizi, bol balığı ile ünlü Selimiye Köyü'nde Sardunya Restoran'a geldi. Restoranın iskelesine tekneden zorlukla inen Erdoğan, köyün 15 yıllık muhtarı Bayram Şahin'in dile getirdiği sıkıntılarda önceliği iskeleye tanıdı. 


Başbakan, Selimiye'ye iskele yapılması için ödenek çıkartılması talimatını verdi. Özel Çevre Fonu'ndan gönderilen 750 bin TL ödenek ile ihaleye çıkıldı. 

İhaleyi Koçak İnşaat kazandı. 

Köyde 21 Mart 2007'de yapımına başlanan 64 tekne bağlama kapasiteli 120 metre uzunluk, 2.72 metre genişliğindeki yüzer iskele iki ayda tamamlandı. 

Muhalefet suçundan 2 ila 5 yıl arasında hapis cezası istemiyle Marmaris 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 


Dava geçtiğimiz günlerde muhtarların beraatine karar verildi. 

Buraları denizin içinde bulunması sebebiyle, SİT alanlarına karışan Muğla İl Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurumu'nun denizle başlayan yerlere müdahalesinin olmadığı bilirkişi raporlarıyla ortaya çıktı. 

Fakat Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurumu Müdürlüğü avukatı, 'Denizde de olsa burası SİT alanına aykırıdır' diyerek, dosyayı temyiz aşamasına götürdü. 

Umarım Yargıtay da yerel mahkeme gibi beraat kararını onaylar" dedi. 

Fakat Muğla İl Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 2010 yılı Aralık ayında yaptığı incelemede iskelenin Kıyı Bandı Çevre Düzenleme Projesi ile İmar Planlarının uygun olduğu, ancak 3'üncü derece SİT olan bölgede izin alınmadan yapıldığını tespit etti. İSKELELER SİT ALANI İÇİNDE TARTIŞMASI 


Ancak karşı tarafın, kararın temyizi için Yargıtay'a başvurduğunu belirten davalı her iki muhtann avukatı Murat Kahveci, "İki muhtann yargılanma sebebi kaçak iskele yapmaya göz yummak ve kaçak iskele yaptırmak. İskelelerin yasal olmadığı, imar planlarında sıkıntı yarattığı ve SİT alanlarının içerisinde kaldığından bahisle bu iki muhtar arkadaşın savunmalarını yaptık. 


Datça Haber


Geri Dön