05 / 03 / 2024

Melih Gökçek: Kentsel dönüşümde bir numarayız!

Melih Gökçek: Kentsel dönüşümde bir numarayız!

ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kentsel dönüşüm projelerinde tartışmasız Türkiye'de bir numara olduklarını, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bazı konularda dünyadaki ve Türkiye'deki belediyeler içerisinde tartışmasız bir numara olduğunu belirtti.ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kentsel dönüşüm projelerinde tartışmasız Türkiye'de bir numara olduklarını söyledi. Başkan Gökçek, 'Gençlerle Buluşuyor, Ankara'yı tartışıyorö programının son gününde “Kentsel Dönüşüm Projeleriö ele alındı. Yaklaşık 250 gençle bir araya gelen Başkan Gökçek,  Ankara  Büyükşehir Belediyesi'nin bazı konularda dünyadaki ve Türkiye'deki belediyeler içerisinde tartışmasız bir numara olduğunu belirtti.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR'İN REKORLARI

Bu birinciliklerden bir tanesinin Ankara'ya yapılan rekreasyon alanları olduğunu anlatan Başkan Gökçek, “Ankara'da şu anda 10 tane rekreasyon alanımız var, 2 tane de yapımı devam eden rekreasyon alanımız bulunuyor. Toplam 12 tane rekreasyon alanımız var. Bu bir rekordur" dedi.


Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'deki ikinci rekorunun da Ankara'nın sahip olduğu yeşil alan miktarı olduğunu açıklayan Başkan Gökçek, “En büyük yeşil alan oranına sahip belediyeyiz. Ankara'da kişi başına düşen yeşil alan oranı 19.6 metre karedirö diye konuştu.


Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin üçüncü rekor alanına uyguladığı 164 adet sosyal ve kültürel projeyi gösteren Başkan Gökçek, bu projelerin çocuklara, gençlere, yaşlılara, hanımlar ve engellilere yönelik uygulandığını söyledi.


Dördüncü rekorunun da kentsel dönüşüm projelerinde olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, “Kentsel dönüşüm projelerinde de tartışmasız Türkiye'de bir numarayız" dedi.

YENİ MAMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Mamak'ta Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan ve gecekonduların yıkılarak yerlerine modern konutların yapıldığı Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi'nde 2019 yılı sonuna kadar toplam 10 bin adet konut yapılmasının hedeflendiğini ifade eden Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu ana kadar 5 bin 150 konutun ihalesini yaptık ve bunun 2 bin 517 tanesini de vatandaşlarımıza teslim ettik. Bu sene ve önümüzdeki sene içerisinde diğerlerini de teslim edeceğiz. Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi'nde Mobilya Sarayı'nı yapıp, Siteler esnafına çok cüzi kiralarla sunacağız. Şu anda yapımı bitti."

KUZEY ANKARA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında da bilgi aktaran Başkan Gökçek, genç dinleyicilerine öncelikle bu alanda daha önce yer alan gecekonduların özellikle Türkiye'ye dışarıdan gelen yabancı konuklar açısından çirkin bir görüntü oluşturduğunu anlattı. 


Eski dışişleri bakanlarının bu dönemde Ankara'ya gelen konuklarına bu gecekonduları göstermemek için büyük çaba gösterdiklerini belirten Başkan Gökçek, şunları söyledi:


“Ama şimdi Kuzey Ankara girişi, gün geçtikçe güzelleşiyor. Kuzey Yıldızı rekreasyon alanı gerçekten muhteşem bir park. Işıl ışıl aydınlatması ile gece manzarası muhteşem. Kuzey Ankara Rekreasyon Alanı'nda su, lazer ve ışık gösterisi var. Yaz aylarında bu gösteriler büyük ilgi çekiyor. Bu bölgede Cumhuriyet tarihinin en görkemli camisini yapıyoruz. Metro hemen arkasından geçiyor. 9 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm 2. Etap'a da başladık."


Başkan Gökçek Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

DİKMEN VADİSİ: Dikmen Vadisi ben ilk belediye başkanı olduğum andan itibaren çok uğraştığım, her bir senede bir etabını zorla bitirebildiğimiz bir proje. Her birinde 10 tane en az yürütmeyi durdurma kararı ile mücadele ede ede bitirdiğim bir rekreasyon alanı. Ağaçlar dikildiğinde 10-15 yaşındaydı, şimdi yaşları 30'u geçti ve bu yeşillik ortaya çıktı. Dikmen Vadisi 2. Etap'ta da ağaçlar kendisini gösterdi. Dikmen Vadisi 3. Etap'ı yaparken de ilginç mahkeme kararları ile uğraşmak zorunda kaldık. Bu mücadelelere rağmen projeleri bitirdik. Dikmen Vadisi 4. Ve 5. Etap'ı da özel sektöre ihale ettik, biz yapmayacağız özel sektör yapacak. Sadece hak sahiplerine vereceğimiz binaları biz yine kat karşılığı yaptıracağız.İnşallah bu sene itibariyle de buralara başlayacağız.


ULUS TARİHİ KENT MERKEZİ PROJESİ: Hacı Bayram'da tam 22. seneden beri plan yapıyoruz, 22 seneden beri yürütmeyi durdurma kararı geliyor. Ne yapacağız biz burayı, “Böylece kalsınö deniliyor… Kalsın denilmesinin mantığını anlamak mümkün değil. Peki niye karşı çıkıyorsun, mantığı yok. Hacı Bayram'ın çehresini değiştirdik. Hacı Bayram'ın çevresinde sokakları düzenledik. Aslını bozmadan birebir aynısını yapıyoruz. Bire bir yaptığımız halde restorasyon suç mu? Bunları yaparken de vatandaştan bir kuruş para almadık. 


ANKARA KALESİ : ODTÜ ve Mimarlar Odası'na Ankara Kalesi projesini siz yapın çağrısı yaptık. Defalarca yazı yazdık ama bir cevap bile alamadık. Cesaret edemediler. Cevap verilmediği için teklifimizi reddetmiş kabul ederek Kaleyi kendimiz yaptık. Kalede planlara da karşı çıktılar, ne yapıyorlar ne de yaptırıyorlar. Biz de tek tek binalara ruhsat alıp restorasyonlarını yapmak zorunda kaldık. Kalemiz de örnek hale geliyor. Yanan Çıkrıkçılar Çarşısı'nı da yeniledik. 

ULUS VE ÇEVRESİ DÖNÜŞÜM PLANI

SGK ile anlaşma yaptık. SGK'dan Ulus İşhanı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Anafartalar Çarşısı, Gümrük Bakanlığı binasını satın aldık ve bu binaları yıkacağız. Eski Ankara Hal'i de yıkılıp yeniden yapılacak, ayrıca Özel İdare'den bize geçen 100. Yıl Çarşısı da yıkılacak. Ortaya çıkacak bu alanın tamamı Ulus Meydanı olacak. Meydanın çevresine Ankara konakları ve kafeler, restorantlar yapılacak ve Ulus turistik bir hale gelecek.

Bunun sayesinde Ulus dinlenme alanı haline gelecek. Bir başka projemiz daha var; Eski Osmanlı Bankası'ndan alttan girilip YIBA Çarşısı'ndan çıkacak yeraltından bir tünel yol yapacağız. Otobüslere iniş imkanları da olacak. Yerin altı yol üstü de devasa bir meydan olacak. Bu bölgede yıkılan binalardaki esnafı da mağdur etmeyeceğiz, AŞTİ'yi Mamak'a taşıyoruz, Ulus'taki esnafa da AŞTİ'yi tahsis edeceğiz, burada kiracı olacaklar.

HIDIRLIKTEPE-ATIF BEY VE İSMETPAŞA PROJESİ

Hıdırlıktepe'de kentsel dönüşüm kapsamında yıkımlara başladık. Yıkımlar bittikten sonra bu bölgeye Ankara konakları yapacağız. İsmetpaşa çevresinde son zamanlarda hoş olmayan görüntüler var. Bu alanı da tamamen kamulaştırmak istiyoruz. Ulus'ta dolmuş duraklarının bulunduğu alana; alt katı dolmuş durağı yapacağız, üst kısmına ise Bilim ve Kutsal Emanetler Müzesi yapmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki ay ihalesi bitiyor, bir sonraki ay da yapımına başlayabiliriz. Valiliğin arka tarafında 30 bin metrekarelik bir alanımız var, buraya da Kur'an Mucizeleri Müzesi yapmak istiyoruz.

GÜNEYPARK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ:

Çankaya'da TRT'nin arkasında yer alan Güneypark Kentsel Dönüşüm Projemizde, 6 bin konut yapılıyor. Binalar yükselmeye başladı. 1.5-2 seneye kadar bitmiş olacak. 

DAR GELİRLİ VATANDAŞLAR İÇİN SOSYAL KONUT PROJESİ

Öteden beri Sayın Cumhurbaşkanımıza sözümüz gereği Ankara'da bir Güneykent yapmamız gerekiyordu. Büyük dev bir kent. 500 bin nüfusu olacak. Bununla ilgili yeni hazırlıklarımız var. Gölbaşı'nda 14 milyon metrekarelik bir arazimiz var. Bunun üzerinde dar gelirli vatandaşlarımız için  TOKİ  ile konut yapacağız. Ayrıca kendi gayretimizle de yapacağız. Otobana 9 km. konutlar, Gölbaşı ile Eskişehir Yolu arasında bir alanda yapılacak. Bu alana ayrıca işadamlarından golf alanı yapma teklifleri aldık. Golf sahası yapılırsa bölge daha değerli olacak. 

GÜMÜŞDERE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Bu alan çok zor bir yer, arazi çok küçük ve yoğun bir yapılaşma var. Yanına yeni araziler katmak suretiyle kentsel dönüşüm yapmak istiyoruz. Aynı zamanda bu alanın yanından da Keçiören'e yeni bir bulvar yapılıyor. Şu anda Bakanlık onayı bekleniyor.

KAT KARŞILIĞI İHALELERDE YÜKSEK ORANLARA SAHİBİZ

"Ankara'da kentsel dönüşüm ve kentsel dönüşüme destek olan örnek kat karşılığı konutları yaptık ve Ankaramıza yeni bir çehre sağlamaya çalıştık. Kentsel Dönüşümler haricinde kente örnek olması için pek çok kat karşılığı bina ihale edip, Ankara'ya örnek binalar yaptırdıkö diyerek bundan hem Büyükşehir Belediyesi'ne çok büyük yarar sağladığını hem de Ankara'ya örnek binaların yapıldığını kaydeden Başkan Gökçek, şunları kaydetti:

"Bir belediyenin dürüst çalışıp çalışmadığının en güzel örneği kat karşılığı ihalelerde yapılan yüzdelerdir. Murat Karayalçın döneminde Portakal Çiçeği Vadisi'nde yapılan ihalede belediyenin payı yüzde 36. Geriye kalan yüzde 64 müteahhidin. Yani biri belediyenin, ikisi tabiri caizse müteahhidin. Bizim kat karşılığı ihalelerimizde konutlar, Batıkent'te yüzde 47 ile vermişiz, Batıkentt Park Vadi Konutları var yüzde 50, Altındağ'da kıymeti düşük olan Bentderesi'nde yüzde 40 ile vermişiz. Dikmen Vadisi 3. Etap'ta yüzde 56.56, Çayyolu'nda Gordion Konutları'nda yüzde 55.25, Batıkent Atlantis'te yüzde 50, Çukurambar Hayat-ı Sebla konutları yüzde 57, Çayyolu Melisa Park yüzde 50."

ESKİ VE YENİ ANKARA'YI FOTOĞRAFLARLA KARŞILAŞTIRDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Melihh Gökçek, kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili sunumundan sonra gençlere daha önceki buluşmalarında olduğu gibi eski ve yeni Ankara'yı sinevizyon gösterisi eşliğinde fotoğraflarla anlattı. Başkan Gökçek, sunumunun ardından çoğunluğu Ankara'da yaşayan ve üniversitelerde okuyan öğrencilerden oluşan gençlerin sorularını yanıtladı.

Görüşlerini ve taleplerini ileten gençler, buluşma nedeniyle Başkan Gökçek'e teşekkür ettiler. Gençler daha sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden dünyanın en büyük temaparkı ANKAPARK'ı gezerek doyasıya eğlendiler. 


Hürriyet 


Geri Dön