14 / 07 / 2024

Memur maaşı ne kadar olacak? Milyonlarca memur ve emeklinin gözü 3 Temmuz'da

Memur maaşı ne kadar olacak? Milyonlarca memur ve emeklinin gözü 3 Temmuz'da

Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur'lular ile memurlar ve memur emeklilerinin zam oranı farklı olacaktır. Buna göre, en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Merak edilen detaylar neler?Milyonlarca memur ve emeklinin zammı için vatandaşın gözü 3 Temmuz Çarşamba gününe çevrilmiş durumda. Memurların ve memur emeklilerinin zam oranları toplu sözleşme ile belirlense de enflasyon farkı için Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıklayacağı Haziran ayı verisi beklenmektedir.

Bu kapsamda, açıklanan bu veri ile ortaya çıkacak ilk 6 aylık enflasyon oranı, memurların ve memur emeklilerinin yüzde 10'luk zammına eklenecek farkı ortaya koymuş olacaktır. Böylece, bu fark ilk yarıdaki enflasyonun yüzde 15'i aşan kısmı üzerinden hesaplanacağı ifade ediliyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise Temmuz'da ilk 6 aylık enflasyon oranında zam alacak. Bu kapsamda, Temmuz'da SSK ve Bağ-Kur'lular ile memurlar ve memur emeklilerinin zam oranı da tabiki farklı olacak.

Takvim'de yer alan habere göre, Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 22.72 olarak gerçekleşmişti buna göre, Haziran enflasyonu için ise 2 farklı tahmin yer alıyor. Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre Haziran enflasyonu tahmini yüzde 2.52. Bu tahmin gerçekleşirse ilk 6 aylık enflasyon yüzde 25.81 olacak. Memurların ve emeklilerinin enflasyon farkı bu orana göre yüzde 9.4'ü bulacağı belirtildi.

 Memur maaşı ne kadar olacak? Milyonlarca memur ve emeklinin gözü 3 Temmuz da

HANGİ MEMUR NE KADAR ALACAK?

Öğretmen (1/4) maaşı 39 bin 781 Türk Lirası'ndan  47 bin 872 Türk Lirası'na.

Polis (8/1) maaşı 44 bin 292 Türk Lirası'ndan 53 bin 300 Türk Lirası'na.

Hemşire (5/1) maaşı 40 bin 179 Türk Lirası'ndan 48 bin 351 Türk Lirası'na.

Mühendis (1/4) maaşı 50 bin 869 Türk Lirası'ndan 61 bin 215 Türk Lirası'na yükselecek.

EN DÜŞÜK MEMUR EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Öte yandan 14 bin 741 Türk Lirası olan en düşük memur emeklisi aylığı da 17 bin 739 Türk Lirası olacak. Memurlar ve memur emeklileri bu tahmine göre yüzde 9.57 enflasyon farkı alırken, Temmuz zammı da yüzde 21.11'i bulacağı kaydedildi.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADA OLACAK?

En düşük memur maaşı bu orana göre 39 bin 797 Türk Lirası'na yükselecek.

Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak? Zamdan etkilenmemek için son gün...

Temmuz evde bakım maaşı ne zaman yatacak?

DHMİ personel alımı yapacağını duyurdu!

Dul ve yetim aylığına Temmuz'da yüzde kaç zam gelecek? Yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75 hisseli dul yetim maaş zammına bakın

 


Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com.tr’de yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com.tr herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com.tr bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com.tr'de yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön