25 / 07 / 2024

Memur ve emeklilere yapılacak zamlar belli oluyor!

Memur ve emeklilere yapılacak zamlar belli oluyor!

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği zam oranları yarın belli oluyor. Saat 10:00'da emeklilere ve memurlara yapılacak zam oranı açıklanacak. 


Sentez Mekanik 10. yıl dönümünü kutladı!


Memur ve memur emeklisi yeni zam oranını bekliyor. Milliyet'te yer alan habere göre; Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılının Aralık ayı enflasyonunu yarın saat 10.00'da açıklayacak.

Böylece milyonlarca memur ve emeklisine yılın ilk yarısında verilecek maaş zam da açıklanmış olacak. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin Ocak maaşlarına yüzde 5 zam olacak.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak. Memurlara yapılacak ek zam görüşmelerinin de enflasyon rakamı açıklandıktan sonra başlaması bekleniyor.

 Memur ve emeklilere yapılacak zamlar belli oluyor!

BİLGİN: ENFLASYONUN ÜZERİNDE BİR ÜCRET ARTIŞI OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memurlara sosyal refah düzenlemesi yapılacağını açıkladı. Bakan Vedat Bilgin, kamu çalışanları için enflasyonun üzerinde bir ücret artışı olacağını belirtmişti. 

EK ZAMMIN 15 OCAK'TA YANSIMASI BEKLENİYOR

Kamu görevlilerine yapılacak ek zam için görüşmelerin bu hafta başlaması ön görülüyor. Yapılacak düzenleme ile ek zammın 15 Ocak'ta maaşlara yansıtılması amaçlanıyor. 

TAHMİNLERE GÖRE RAKAMLAR

Diğer yandan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son verisine göre; enflasyon temmuzda yüzde 1.80, ağustosta yüzde 1.12, eylülde yüzde 1.25, ekimde yüzde 2.39, kasımda ise yüzde 3.51 olmuştu. Bir başka ifadeyle ikinci 6 aylık dönemin 5 ayında kümülatif yüzde 10.46’lık enflasyon rakamına ulaşıldı. Geriye sadece aralık kaldı. Merkez Bankası beklenti anketine göre aralık için uzmanların enflasyon öngörüsü yüzde 3.37 seviyesinde.

Buna paralel veya daha fazla bir artışla SSK ve Bağkur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 15-16’ya dayanacak. Yüzde 3.5’lik aralık enflasyonuyla son 6 aylık enflasyon yüzde 14.33 olacak. Eğer aylık enflasyon yüzde 4.1 olursa zam yüzde 15’e, aylık enflasyon yüzde 5 olursa zam oranı yüzde 16’ya ulaşacak. Enflasyonun beklentileri aşması zam oranını daha yukarı taşayacak. 

 Memur ve emeklilere yapılacak zamlar belli oluyor!

EK ARTIŞA NE KADAR ALAN KALIR?

Enflasyonun aralıkta kabaca yüzde 3-5 arasında gelmesi halinde SSK ve Bağkur emeklilerinin son 1 senede alacağı zam toplamı yüzde 24-26 arasında olacak. Yıllık belirlenen asgari ücret zammı yüzde 50.5 olunca emekliye de bu seviyelere yakın artış gündeme geldi.

Ankara’nın gündeminde ilk sıralarda bulunan emekliye ek zammın, net olarak belirtilmese de geçen temmuzda aldıkları ile ocakta alacakları dahil yıllık kümülatif yüzde 40 seviyesinde olabileceği konuşuluyor. Bu oranların yakalanması için enflasyon zammından sonra yapılacak ek zammın yüzde 13 olabileceği hesaplanıyor. Bir başka deyişle ocakta yüzde 31.55 (40-8.45) oranında zam yapılması hedefleniyor. 

Devlet Bahçeli'den son dakika emekli ve memur zammı açıklaması!


Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com.tr’de yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com.tr herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com.tr bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com.tr'de yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön